eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Różnice kursowe - ważny kurs faktyczny

Różnice kursowe - ważny kurs faktyczny

2008-06-02 07:52

Do transakcji podatnik powinien stosować kurs faktyczny, czyli rzeczywisty kurs waluty, po jakim nabywał i zbywał waluty obce. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach interpretacji indywidualnej z dnia 12.05.2008 r. nr IBPB3/423-115/08/PP/KAN-1359/08.

Przeczytaj także: Różnice kursowe: najpierw kurs faktyczny potem NBP

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że spółka zawiera z biurami maklerskimi kontrakty terminowe opcyjnie, forward lub futures na zakup walut obcych. Polegają one na tym, że waluty te spółka nabywa po z góry określonym kursie. Termin rozliczenia takiego kontraktu może odbiegać od dnia jego zawarcia od kilku dni do kilkudziesięciu miesięcy. Rozliczenie kontraktu natomiast może się odbywać wynikowo poprzez zapłatę przez Spółkę lub bank kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kursem z dnia realizacji kontraktu terminowego a kursem z umowy przemnożonej przez ilość waluty bądź poprzez fizyczne nabycie waluty. Eliminując koszty bankowe spółka zamierza rozliczyć fizycznie część kontraktów poprzez nabycie waluty po z góry określonym kursie. W związku z tym zadano pytanie, jaki kurs walut powinien tutaj zostać zastosowany: ten z biura maklerskiego czy z tabeli banku, z usług którego spółka korzysta? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie definiuje pojęcia „faktycznie zastosowanego kursu waluty“. Wobec braku w przepisach podatkowych definicji zwrotu „faktycznie zastosowany“ dokonać należy wykładni językowej tego zwrotu. I tak „faktyczny“ oznacza „zgodny z faktami, oparty na faktach, będący faktem; rzeczywisty, realny, istotny“. Z kolei „zastosować – zastosowywać“ to „podporządkować się czemuś lub komuś, wykonać coś zgodnie z czyimiś wskazaniami, nagiąć się, dostosować się do czegoś“ (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, 2003r.).

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie kursem faktycznie zastosowanym będzie kurs po którym Spółka nabywa walutę od biura maklerskiego, nawet w przypadku gdy kurs ten różni się więcej niż o 5% od średniego kursu NBP z dnia nabycia waluty.Niemniej jednak należy mieć na uwadze przepis art. 15a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, że jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w przypadku gdy kurs zastosowany przez Spółkę będzie wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać Spółkę do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie kursu waluty.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: