eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ujemne różnice kursowe na ryczałcie ewidencjonowanym

Ujemne różnice kursowe na ryczałcie ewidencjonowanym

2017-09-04 13:51

Ujemne różnice kursowe na ryczałcie ewidencjonowanym

Ryczałtowcy muszą wyliczać różnice kursowe © Andrey Popov - Fotolia.com

Obowiązki podatkowe ryczałtowców są dużo mniejsze, aniżeli przedsiębiorców płacących podatki od dochodu. Ustalają oni podatek jedynie na podstawie uzyskanych przychodów, prowadzoną stosunkowo prostą ewidencję, nie muszą gromadzić zbyt wielu dokumentów. Mimo wielu uproszczeń są jednak obowiązani do rozliczania różnic kursowych, w tym także ujemnych. Oczywiście chodzi tutaj wyłącznie o różnice kursowe odnoszące się do przychodów podatkowych.

Przeczytaj także: Różnice kursowe przy ryczałcie ewidencjonowanym

Podstawowym aktem prawnym normującym zasady opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym jest ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa ta jednakże nie reguluje wszystkich kwestii. Wielokrotnie odnosi się np. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Tak jest m.in. przy określaniu przychodu, który podlega tutaj opodatkowaniu (art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie), gdzie mamy wprost odniesienia do art. 14 updof. Ten natomiast w ust. 2 pkt 3 mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są także różnice kursowe. I w tym zakresie ustawa o ryczałcie odnosi się bezpośrednio do przepisów updof. Mianowicie art. 6 ust. 1c tej pierwszej mówi, że do przychodów z działalności gospodarczej z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c updof.

Dodatnie i ujemne różnice kursowe


Ustawa o podatku dochodowym określa jednak dwa rodzaje różnic kursowych:
  • dodatnie - które odnoszone są w przychody podatkowe,
  • ujemne - które odnoszone są w koszty podatkowe.

Mówiąc w pewnym uproszczeniu z dodatnimi różnicami kursowymi mamy do czynienia wówczas, gdy pierwotnie rozpoznano przychód w wartości niższej, aniżeli rzeczywista bądź koszt w wartości wyższej, aniżeli rzeczywista. Ujemne różnice kursowe występują w sytuacjach odwrotnych.

W ryczałcie ewidencjonowanym różnice kursowe wykazuje się w ewidencji przychodów w tej samej kolumnie, w której zaewidencjonowano przychód należny z tytułu sprzedaży, w związku z którą ustalono takie różnice. Są one zatem opodatkowane tą samą stawką ryczałtu.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ryczałtowcy muszą wyliczać różnice kursowe

W ryczałcie ewidencjonowanym trzeba m.in. rozliczać nie tylko same przychody, ale także różnice kursowe dotyczące tych przychodów i to te dodatnie jak i ujemne. Zarówno te pierwsze jak i drugie odnoszone są tutaj w przychody podatkowe, z tym że te ostatnie ze znakiem minus.


Jak jednak już wyżej podkreślono, ustawa o podatku dochodowym mówi, iż dodatnie różnice kursowe odnosi się w przychody, a ujemne różnice kursowe w koszty uzyskania przychodu. Przy ryczałcie ewidencjonowanym natomiast kosztów nie ma. Gdzie zatem wykazać ujemne różnice kursowe? Tam, gdzie różnice dodatnie, a więc w przychodach, z tym że ze znakiem ujemnym.

Przepisy ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wskazują tutaj, że ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c updof, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice. Stosownego wpisu należy dokonać pod datą zrealizowania danej różnicy kursowej, czyli w dacie otrzymania należności od kontrahenta (gotówką, przelewem czy na podstawie przyjętego porozumienia kompensacyjnego).

Co jednak w sytuacji, gdy w tym okresie rozliczeniowym przedsiębiorca nie uzyskał przychodów bądź uzyskał go w niższej wartości, aniżeli różnice kursowe (ujmowane w tej samej kolumnie ewidencji)? W takim przypadku podsumowanie tej kolumny przyjmie wartość ujemną. Nie dojdzie tutaj do (w tym niepełnego) pomniejszenia przychodu o wartość różnicy kursowej. „Nieodliczona” jej część nie pomniejszy także przychodu osiągniętego w następnych okresach rozliczeniowych. W odróżnieniu bowiem od podatku liczonego od dochodu, ryczałtu nie oblicza się narastająco. Podatnik jednakże nie straci tutaj prawa do uwzględnienia różnic kursowych w rachunku podatkowym. Dokona tego jednakże dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: