eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek od sprzedaży działki stanowiącej odszkodowanie?

Podatek od sprzedaży działki stanowiącej odszkodowanie?

2008-06-26 09:38

Datą nabycia działki otrzymanej jako odszkodowanie od gminy za działkę przekazaną gminie pod drogę gminną, jest data jej faktycznego otrzymania. Z tą datą (a nie z datą nabycia przekazanej nieruchomości) należy wiązać skutki podatkowe w zakresie powstania obowiązku podatkowego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.05.2008 r. nr IPPB2/415-282/08-4/AF.

Przeczytaj także: Dopłaty z MDM a ulga mieszkaniowa w PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik wskazał we wniosku, że część jego gruntów (działki A/B i A/C o pow. 3 147 m2) została wydzielona pod drogę gminną i przeszła na własność gminy. Podatnik był ich właścicielem od 1984 r. W zamian za powyższe działki, drogą odszkodowania została mu przyznana nieruchomość oznaczona jako działka D/G o pow. 736 m2, która stanowiła własność gminy. Strony uznały, że wartość odszkodowania w postaci działki D/G jest równa wartości działek przeznaczonych pod drogę gminną. Akt notarialny w zakresie przekazania działki został zawarty 15.12.2005 r. Dnia 18.07.2006 r. podatnik działkę tę sprzedał. Wystąpił w związku z tym z zapytaniem, czy od sprzedaży działki otrzymanej jako odszkodowanie powinien zapłacić podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zadaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

W przypadku opisanym przez Wnioskodawcę od 19.06.1984 r. był on właścicielem działek Nr A/B i A/C, które na mocy art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami zostały wydzielone pod drogę gminną i z mocy prawa przeszły na własność gminy. W zamian za te nieruchomości Wnioskodawca otrzymał inną nieruchomość – działkę nr D/G. Oznacza to, iż Wnioskodawca przestał być prawnym właścicielem działek Nr A/B i A/C wydzielonych pod drogę publiczną, natomiast stał się prawnym właścicielem działki Nr D/G otrzymanej 15.12.2005 r.

W myśl art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe - z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis ten stosuje się także do nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek użytkownika wieczystego, z tym że prawo użytkowania wieczystego działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne wygasa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis stosuje się odpowiednio przy wydzielaniu działek gruntu pod poszerzenie istniejących dróg publicznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz
3. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 pojęcie „odpłatne zbycie” obejmuje swoim zakresem umowę sprzedaży i umowę zamiany. W myśl art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. Zgodnie z art. 603 Kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: