eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż działek: gdy VAT to nie PCC

Sprzedaż działek: gdy VAT to nie PCC

2009-01-13 07:44

W przypadku opodatkowania umów sprzedaży działek podatkiem od towarów i usług, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12.12.2008 r. nr IPPB2/436-377/08-2/MZ.

Przeczytaj także: Zakup nieruchomości: podatek VAT a PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wskazała, że w 2007 r. prywatnie zakupiła grunt niezabudowany, który potraktowała jako lokatę prywatnego kapitału. Dla kupionego terenu brak jest obowiązującego planu miejscowego. W związku z tym wystąpiła ona do Wójta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz podziału części zakupionego gruntu na działki budowlane. Po otrzymaniu decyzji wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji zatwierdzającej podział tejże nieruchomości na działki budowlane zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy. Obecnie niektóre z tych działek podatniczka chce sprzedać. Ich zakupem jest zainteresowana firma zajmująca się budową i sprzedażą domów jednorodzinnych, a także osoby fizyczne chcące zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Zadała pytanie, czy sprzedaż działek wyżej opisanym nabywcom będzie podlegać podatkowi od towarów i usług czy też podatkowi od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 powyższej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach ,- umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Wobec powyższego należy wyjaśnić, że dla ustalenia czy transakcja sprzedaży będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynnikiem decydującym jest stwierdzenie czy z tytułu dokonania tej czynności przynajmniej jedna ze stron będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W przypadku stwierdzenia, że żadna ze stron umowy sprzedaży nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub będzie zwolniona z tego podatku, umowa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Art. 7 ust. 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku od umów sprzedaży. Od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym stawka podatku wynosi 2%.

Stosownie do treści art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Reasumując stwierdza się, iż w przypadku opodatkowania umów sprzedaży działek podatkiem od towarów i usług, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi. Natomiast w przeciwnym wypadku powyższe czynności będą opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nadmienia się, iż zgodnie z art. 4 pkt 1 powyższej ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (notariusza).(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: