eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek PCC: sprzedaż prawa użytkowania wieczystego

Podatek PCC: sprzedaż prawa użytkowania wieczystego

2012-06-05 12:59

Podatek PCC: sprzedaż prawa użytkowania wieczystego

Podatek PCC: sprzedaż prawa użytkowania wieczystego © hansenn - Fotolia.com

Niektórzy przedsiębiorcy na gruntach oddanych im na mocy umowy o użytkowanie wieczyste wznoszą budynki wykorzystywane później w prowadzonej działalności. Zdarza się jednak, iż postanawiają zbyć to prawo wraz z nieruchomościami położonymi na użytkowanym gruncie. Taka transakcja będzie rodzić określone konsekwencje podatkowe. W tym zakresie należy rozstrzygnąć, czy w podatku VAT czy w PCC, co de facto zależy od tego czy przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnień z podatku przewidzianych w ustawie VAT.

Przeczytaj także: Korzystne opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości?

VAT albo PCC
Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, co do zasady powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o PCC) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC).

Należy jednak zauważyć, że w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
• umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
• umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, należy badać czy z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z podatku tego jest zwolniona.

W przypadku zatem, gdy transakcja nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, wraz z posadowionymi budynkami czy budowlami będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. Natomiast w przypadku, gdy powyższa transakcja zostanie objęta zakresem podatku od towarów i usług, ale będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku, czynność ta będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

fot. hansenn - Fotolia.com

Podatek PCC: sprzedaż prawa użytkowania wieczystego

Dla celów podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu traktowane jest jako odpłatna dostawa towarów

Sprzedaż użytkowania opodatkowana tak jak sprzedaż budynków
Dla celów podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu traktowane jest jako odpłatna dostawa towarów. Wynika to wprost z treści art. 7 ust. 1 pkt 7 w związku z pkt 6 ustawy VAT. Również na gruncie prawa cywilnego do przeniesienia prawa użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości (art. 237 Kodeksu cywilnego). Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy VAT, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepis ten jest precyzowany przez § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r. zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku. W konsekwencji, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego dzieli opodatkowanie VAT właściwe dla sprzedaży budynków lub/i budowli.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: