eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek dochodowy: forma opodatkowania 2009

Podatek dochodowy: forma opodatkowania 2009

2009-01-15 13:59

Przeczytaj także: Nowe możliwości wyboru formy opodatkowania


Warto w tym miejscu dodać, iż w przypadku osiągnięcia straty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (czyli gdy przychód będzie mniejszy od kosztów jego uzyskania), podatnik będzie miał prawo odliczyć ją w pięciu kolejno następujących po sobie latach. W jednym roku odliczenie to nie może przekroczyć 50 proc. poniesionej straty.

Przedsiębiorcy, którzy w 2008 roku korzystali z innej formy opodatkowania, a w 2009 r. chcą opłacać podatek dochodowy wg skali podatkowej, powinni o tym pisemnie powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2009 r. (wtorek). Jeżeli nie zgłoszą zmiany do tego dnia, w 2009 r. będą opodatkowani w ten sam sposób, co w roku 2008.

Podatek liniowy



Podatek liniowy jest bardzo podobny do opodatkowania na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Różnica polega jedynie na tym, że podatnicy opłacają podatek od uzyskanego dochodu wg jednolitej 19-proc. stawki podatku bez względu na jego wysokość. Nie mogą przy tym korzystać z żadnych ulg podatkowych. Wybranie podatku liniowego wyklucza także rozliczenie się wspólnie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci nawet w sytuacji, gdy podatnik nie osiągnie w danym roku dochodów z działalności gospodarczej. W podatku liniowym nie występuje także kwota wolna od podatku. Istotne jest także to, że dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na innych zasadach, np. według skali podatkowej.

W przypadku podatku liniowego, tak samo jak i skali podatkowej, podatek jest płacony od uzyskanego dochodu. Prowadzi się tutaj identyczne urządzenia księgowe. Tutaj dochód także przed opodatkowaniem pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, o ile nie zostały one:
  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
  • odliczone od dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej, lub
  • odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub o podatku tonażowym, lub
  • zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Sam podatek natomiast pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne (nie więcej jednak niż 7,75 proc. podstawy obliczenia tej składki).

Podatkiem liniowym może być opodatkowana zarówno działalność na własne nazwisko jak i ta, która jest prowadzona w formie spółek nie mających osobowości prawnej. Nie zawsze można jednak z tej formy skorzystać. Warunkiem jest tutaj bowiem to, aby nie uzyskać przychodów z prowadzonej działalności z czynności świadczonych na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika (lub jednego ze wspólników spółki) w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Przedsiębiorca chcąc skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, w okresie dwóch lat nie może bowiem świadczyć czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, ale tylko w takim zakresie, w jakim pokrywają się one z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę.

Rozliczenie podatku

Podobnie, jak przedsiębiorcy opodatkowani wg skali, tak i liniowcy są obowiązani do samodzielnego ustalania i wpłacania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy (za okresy miesięczne lub kwartalne), a po zakończeniu roku, do sporządzenia zeznania rocznego do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Także tutaj, w przypadku powstania straty z działalności w danym roku, podatnik może ją rozliczyć w pięciu kolejnych latach podatkowych. Zasady są identyczne jak w przypadku skali podatkowej.

Przedsiębiorcy, którzy w 2008 roku korzystali z innej formy opodatkowania, a w 2009 r. chcą opłacać podatek liniowy, powinni o tym pisemnie powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2009 r. (wtorek). Jeżeli nie zgłoszą zmiany do tego dnia, w 2009 r. będą opodatkowani w ten sam sposób, co w roku 2008.
Przeczytaj także: Forma opodatkowania 2011 Forma opodatkowania 2011

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: