eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Gry na automatach: podstawa opodatkowania VAT

Gry na automatach: podstawa opodatkowania VAT

2009-07-25 07:22

Podstawą opodatkowania podatkiem VAT działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych jest kwota wpłacona przez uczestników gier. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 30.06.2009 r. nr ITPP3/443-70/09/ZG.

Przeczytaj także: Najem nieruchomości: w obrocie VAT również opłaty administracyjne

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że spółka prowadzi działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2009 roku działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych została objęta podatkiem VAT, przy czym jest ona zwolniona z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy. Powstała wątpliwość, co stanowi podstawę opodatkowania tym podatkiem: kwota wpłacona do automatu przez uczestników gier czy też kwota stanowiąca różnicę miedzy kwotą wpłaconą do automatu, a sumą wygranych uzyskanych przez uczestników gier. W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Ponadto we wniosku Spółka trafnie wskazała, iż powstały obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie podatkowe, gdyż na mocy art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy opisana działalność została zwolniona od tego podatku.

Wskazany przepis stanowi, iż zwalnia się od podatku działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

Natomiast w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W art. 29 ust. 1 ustawy, wskazano, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniami wynikającymi z dalszych przepisów ustawy, dotyczącymi usług agentów, pośredników itp., wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przypadków, gdy podstawa opodatkowania może być szacowana przez organ podatkowy oraz opodatkowanie niektórych podatników dokonujących obrotów dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi, antykami i towarami używanymi.

Oznacza to, że ustawodawca nie przewidział szczególnego uregulowania w zakresie ustalania podstawy opodatkowania przy usługach w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych.

Obrotem zaś, zgodnie z ww. przepisem ustawy, jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. W tej konstrukcji ustawodawca odnosi się przede wszystkim do przedmiotu opodatkowania („sprzedaż” jest rozumiana, zgodnie z definicją z art. 2 pkt 22, jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Tym samym, kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Odnosząc powyższą analizę przepisów do opisanego stanu faktycznego stwierdza się, że podstawą opodatkowania działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych będzie kwota wpłacona przez uczestników gier, a nie kwota stanowiąca różnicę między kwotą wpłaconą do automatu, a sumą wygranych uzyskanych przez uczestników gier.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: