eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › USA: zmiany w podatkach przyjazne dla firm

USA: zmiany w podatkach przyjazne dla firm

2009-11-16 12:21

Warszawa, 13 listopada 2009 r. - Stany Zjednoczone wprowadzają nowe rozwiązanie mające na celu pomoc firmom borykającym się z trudnościami finansowymi. Przedsiębiorstwa ze stratą netto z działalności operacyjnej poniesioną w roku podatkowym 2008 albo 2009 r. będą mogły ją rozliczyć z dochodami uzyskanymi w ciągu poprzednich 5 lat. Dzięki takiemu zabiegowi wiele amerykańskich firm może poprawić swoją kondycję finansową oraz pozycję na rynku.

Przeczytaj także: Podatek ekologiczny lepszy niż podatek węglowy?

Zdaniem ekspertów Deloitte przyjęta 6 listopada 2009 r. nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu od bezrobocia wprowadzająca przepis umożliwiający rozliczenie straty poniesionej w 2008 r. albo w 2009 r. (ale nie w obu tych latach), z dochodami uzyskanymi na przestrzeni ostatnich 5 lat, może stać się podstawą dalszego rozwoju amerykańskiej przedsiębiorczości. Zgodnie z regulacją, przedsiębiorcy będą mogli potrącić stratę z całością dochodu podlegającego opodatkowaniu w ciągu ostatnich 4 lat oraz z połową dochodu podlegającego opodatkowaniu w piątym roku (licząc wstecz od roku podatkowego, którego strata jest rozliczana). W konsekwencji podatnicy uzyskają zwrot zapłaconego uprzednio podatku.

Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa, przepis nie wprowadza bowiem warunku generowania przez przedsiębiorstwo określonego poziomu dochodu brutto. Dodatkowo małe przedsiębiorstwa, które już rozliczyły stratę poniesioną w 2008 r. na podstawie ustawy z 2009 r. o amerykańskiej regeneracji i reinwestycji, będą mogły rozliczyć stratę poniesioną w 2009 r. na podstawie nowego przepisu.

Zdaniem Zjednoczonego Komitetu do spraw podatków powyższe rozwiązanie może kosztować budżet USA nawet 10,4 miliardy dolarów. „Należy podkreślić, że nowy przepis zmienia okres rozliczania straty z obowiązujących dotychczas 2 lat na 5. Tym samym podatnicy będą mieli większe możliwości, aby rozliczyć stratę z dochodami uzyskanymi w czasach koniunktury gospodarczej” – uważa Tomasz Konik z Deloitte. „Wprowadzony mechanizm jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców – pozwala bowiem, aby uzyskali oni zwrot podatku, który był zapłacony w przeszłości. Z drugiej jednak strony jest to rozwiązanie niezwykle kosztowne dla budżetu państwa. Przedsiębiorstwa amerykańskie uzyskają dodatkowe finansowanie, które w wielu przypadkach może mieć duże znaczenie dla poprawy ich pozycji rynkowej.”

Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych jurysdykcjach podatkowych. „Warto zauważyć, iż rozliczanie strat podatkowych wstecz jest możliwe m.in. w takich krajach europejskich jak Wielka Brytania czy Holandia. – podkreśla Adam Wacławczyk z Deloitte. „W zaproponowanym przez rząd holenderski pakiecie podatkowym na rok 2010, przewiduje się wydłużenie istniejącej możliwości rocznego rozliczania straty podatkowej na okres 2 dodatkowych lat, co oznacza możliwość rozliczenia straty do 3 lat wstecz oraz przez 6 kolejnych lat podatkowych. Rozwiązanie to dotyczy jednak rozliczenia strat podatkowych wygenerowanych w latach 2009-2010”- dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: