JPK ma być zgodny z KSeF. MF pracuje nad zmianami w przepisach
2023-11-07 09:38
![JPK ma być zgodny z KSeF. MF pracuje nad zmianami w przepisach [© gzorgz - Fotolia.com] JPK ma być zgodny z KSeF. MF pracuje nad zmianami w przepisach](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/JPK/JPK-ma-byc-zgodny-z-KSeF-MF-pracuje-nad-zmianami-w-przepisach-255972-200x133crop.jpg)
JPK ma być zgodny z KSeF. MF pracuje nad zmianami w przepisach © gzorgz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Korzystanie z KSeF - doprecyzowanie dla grup VAT oraz jednostek samorządu terytorialnego
Nowelizacja, nad którą pracuje resort finansów dotyczy rozporządzenia z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, czyli dokumentu powszechnie znanego, jako rozporządzenie w sprawie JPK_VAT z deklaracją. Celem planowanych zmian ma być usunięcie wątpliwości, związanych z danymi umieszczanymi w JPK po wprowadzeniu w Polsce obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.Ministerstwo zamierza m.in. uwzględnić w rozporządzeniu zmianę podstawowego terminu zwrotu podatku VAT, który obecnie wynosi 60 dni, a po wprowadzeniu KSeF zostanie skrócony do 40 dni. Resort chce ponadto wprowadzić do pliku JPK numer identyfikujący fakturę w KSeF, a także zdefiniować sposób oznaczania faktur, które zostaną wystawione w czasie awarii lub braku dostępu do systemu.
Fiskus liczy na to, że zmiany wprowadzone do pliku JPK_VAT ułatwią administracji skarbowej weryfikację, czy zadeklarowana wysokość podatku pokrywa się z kwotą faktycznie zapłaconą. Nowe przepisy mają także przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o zwrot podatku i ograniczyć liczbę nadużyć związanych z VAT.
Prace prowadzone w Ministerstwie Finansów pokazują, że wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy pomocy KSeF może się przyczynić do standaryzacji również innych dokumentów i procedur księgowych. Dalsza cyfryzacja rozliczeń podatkowych to dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dzięki rozwiązaniom informatycznym będą mogli zautomatyzować wymianę danych i przyspieszyć proces płatności. KSeF zniesie też konieczność samodzielnej archiwizacji faktur i potrzebę wystawiania ich duplikatów – komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup.
– Bardzo ważną i często pomijaną korzyścią z e-fakturowania będzie też skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku VAT. Poprawi to płynność finansową przedsiębiorstw, co może mieć szczególnie duże znaczenie w przypadku małych i średnich firm, które często zmagają się z problemem zatorów płatniczych – dodaje Krzysztof Pulkiewicz.
JPK i KSeF - co dalej?
Projekt rozporządzenia, nad którym pracują urzędnicy Ministerstwa Finansów został udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi do przepisów można przesyłać do 14 listopada br. na adres: sekretariat.PT@mf.gov.pl.
Resort zapowiedział ponadto, że w związku z planowanymi zmianami nastąpi również modyfikacja struktury logicznej pliku JPK_VAT. Nowa wersja dokumentu ma zostać niebawem opublikowana na stronach ministerstwa, ale termin aktualizacji nie został jeszcze podany.
![Od 2022 r. szybszy zwrot podatku VAT ale tylko dla wybranych [© apops - Fotolia.com] Od 2022 r. szybszy zwrot podatku VAT ale tylko dla wybranych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/KSeF/Od-2022-r-szybszy-zwrot-podatku-VAT-ale-tylko-dla-wybranych-241416-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Czy Krajowy System e-Faktur będzie bezpieczny?
-
KSeF to nie koniec. Fiskus automatycznie rozliczy VAT i akcyzę?
-
Firmy czekają. W KSeF wystawiono zaledwie 22 tys. faktur
-
Krajowy System e-Faktur wkrótce obowiązkowy dla firm
-
Krajowy System e-Faktur wielkim wyzwaniem dla firm
-
Projekt ustawy o KSeF: obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 r.
-
Centralny Rejestr Faktur - obowiązkowy od 2023 roku?
-
E-faktury: centralny rejestr faktur coraz bliżej
-
Token KSeF - co to jest, jak działa i jak go uzyskać?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)