eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › WDT a dostawa krajowa VAT w 2010 r.

WDT a dostawa krajowa VAT w 2010 r.

2010-05-14 11:35

Aby podatnik mógł zastosować zerową stawkę VAT do transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, musi posiadać stosowne dokumenty wskazane w ustawie o podatku od towarów i usług. Ich brak obliguje go do wykazania tej sprzedaży ze stawką podatku właściwą w Polsce. Kiedy powyższe ujmuje się w deklaracji VAT?

Przeczytaj także: Dokumenty potwierdzające WDT

Art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów co do zasady podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %. Aby jednak było to możliwe podatnik:
  • musi dokonać dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podać ten numer oraz swój numer NIP-UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów
  • przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W rzeczywistości nie zawsze jednak dokumenty potwierdzające wywóz towaru trafiają do sprzedawcy na czas, tj. przed terminem do złożenia deklaracji VAT za dany okres. Jak zatem w takiej sytuacji postąpić przy sporządzaniu deklaracji – czy należy rozliczyć w niej takie WDT?

W poprzednim stanie prawnym (tj. do końca 2009 roku) wykazanie tej transakcji w danej deklaracji było uzależnione od tego, czy dostawa ta miała miejsce w dwóch pierwszych miesiącach kwartału, czy też w ostatnim (w przypadku deklaracji składanych co miesiąc). Z dniem 01 stycznia 2010 r. powyższe uległo zmianie i nie ma obecnie większego znaczenia.

Otóż znowelizowany art. 42 ust. 12 ustawy o VAT mówi, że jeżeli warunek posiadania dokumentów potwierdzających wywóz oraz dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do ich miejsca przeznaczenia nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:
  1. okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres. Wykazuje ją natomiast w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa wyżej
  2. okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres. Wykazuje ją natomiast w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa wyżej

Powyższe przepisy mówią zatem, że jeżeli podatnik nie wejdzie w posiadanie dokumentów uprawniających do zastosowania stawki 0% dla WDT, to:
  • w przypadku rozliczeń kwartalnych wykaże ją jako dostawę krajową w następnym kwartale po dokonaniu dostawy
  • w przypadku rozliczeń miesięcznych wykaże ją jako dostawę krajową po dwóch miesiącach od dokonania dostawy

Przykładowo, jeżeli WDT miała miejsce w marcu 2010 r. i podatnik (rozliczający się z podatku VAT za okresy miesięczne) nie wszedł w posiadanie dokumentów uprawniających do zastosowania stawki 0%, wykaże ją ze stawką krajową w deklaracji za miesiąc maj 2010 r.

Jeżeli natomiast, z uwagi na brak stosownych dokumentów, WDT zostanie wykazana jako dostawa krajowa, po czym podatnik otrzyma dokumenty uprawniające do zastosowania stawki 0%, ma prawo do korekty wcześniej dokonanych rozliczeń. Sytuację tę reguluje art. 42 ust. 12a ustawy. W takim przypadku konieczna jednak jest korekta aż dwóch okresów rozliczeniowych. Przepis ten mówi bowiem, iż podatnik jest tutaj uprawniony do wykazania WDT ze stawką 0% za okres, w którym dostawa ta została dokonana.

W związku z tym konieczne jest skorygowanie deklaracji, w której WDT została wykazana jako sprzedaż krajowa (korekta sprzedaży krajowej „in minus”) oraz tej, w której miała ona faktycznie miejsce ( korekta WDT „in plus).

Z kolei w sytuacji, gdy dokumenty upoważniające do zastosowania stawki 0% trafią w ręce podatnika po złożeniu deklaracji za okres, w którym WDT miało miejsce lecz jeszcze przed jej wykazaniem jako dostawy krajowej, skoryguje on deklarację za ten okres, w którym dostawa ta miała miejsce.

Reasumując w ostatecznym rozrachunku od 2010 r. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów zawsze jest wykazywana w tym okresie rozliczeniowym (miesiąc bądź kwartał), w którym została ona dokonana, chyba że podatnik nigdy nie wejdzie w posiadanie dokumentów uprawniających do zastosowania zerowej stawki VAT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: