eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opłata wstępna w leasingu: jednorazowe rozliczanie

Opłata wstępna w leasingu: jednorazowe rozliczanie

2010-09-11 06:47

Pomiędzy przedsiębiorcami a organami podatkowymi toczy się spór co do tego, czy wydatek związany z opłatą wstępną przy umowie leasingu można zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo w całości w dniu jego poniesienia, czy też proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Problem wynika z odmiennego rozumienia użytego w ustawie pojęcia "koszty dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy".

Przeczytaj także: Kiedy opłata wstępna leasingu w koszty podatkowe?

Organy podatkowe: opłatę wstępną należy rozliczać w czasie

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że opłatę wstępną należy rozliczać w czasie, proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu operacyjnego. Taki pogląd znajdziemy np. w Piśmie z 13 listopada 2009 r. (nr IPPB5/423-599/09-3/PJ), w którym organ podatkowy stwierdził, że: „Opłata wstępna, warunkująca zawarcie leasingu operacyjnego, nie może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia, lecz powinna być ujmowana w kosztach proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu”.

Sądy administracyjne są za jednorazowym rozliczaniem opłaty wstępnej

Sądy administracyjne, rozpoznając skargi na takie stanowisko organów podatkowych zasadniczo zajmują odmienne stanowisko. Można w zasadzie uznać, że ukształtowała się już linia orzecznicza, uznająca jednorazową opłatę leasingową jako konieczną do zawarcia umowy leasingu i odrębną od kolejnych rat leasingowych.

Jednym z najnowszych wyroków jest wyrok WSA w Opolu z 29 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Op 110/10. Sąd stwierdził w nim, że: „Od zapłaty pierwszej raty uzależniona jest możliwość przystąpienia do wykonania umowy leasingowej. Jest to opłata samoistna, bezzwrotna, niezależna od rat leasingowych uiszczanych w czasie korzystania z przedmiotu leasingu. W rezultacie należy ją wiązać nie tyle z całą umową, ile z momentem jej zawarcia”.

Takie stanowisko zajmują również inne sądy administracyjne m.in. w: wyroku z 17 czerwca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 24/08; wyroku z 8 sierpnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 221/08.

Sądy w wyrokach podkreślają, że opłata wstępna warunkuje możliwość wydania przedmiotu leasingu, a więc jej poniesienie jest niezbędne dla korzystania z leasingowanej rzeczy przez leasingobiorcę.

A zatem spółka z o.o. jako leasingobiorca może zaliczyć opłatę wstępną do kosztów podatkowych w dniu jej poniesienia. Moim zdaniem z tym stanowiskiem należy się zgodzić. Jednak biorąc pod uwagę pogląd organów podatkowych, w przypadku gdy zaliczysz do kosztów podatkowych jednorazowo opłatę leasingową, powinieneś liczyć się ze sporem z fiskusem. Radzę zatem wystąpić o interpretację do organu podatkowego i w przypadku negatywnego stanowiska wnieść skargę do WSA.

Podstawa prawna:
  • art. 15 ust.4d, art. 17a, art. 17b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.),
  • art. 7091 – 70918 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. nr 16 poz. 93 ze zm.).


Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: