eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wynagrodzenia: składki ZUS a koszty firmy

Wynagrodzenia: składki ZUS a koszty firmy

2010-11-29 11:39

Przeczytaj także: Spóźnione składki ZUS a koszty podatkowe


I właśnie art. 22 ust. 6bb zawiera pewną nieścisłość, która może doprowadzić do sporu z organem podatkowym. Otóż przepis ten w pierwszym punkcie mówi, że składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę od wynagrodzeń wypłaconych w miesiącu, za który są należne (czyli np. za lipiec w lipcu) stanowią koszty uzyskania przychodów tego miesiąca, o ile zostaną w terminie opłacone. Przypomnijmy, że składki takie pracodawca (z pewnymi nielicznymi wyjątkami) ma obowiązek przekazać do 15-tego dnia następnego miesiąca.

Drugi z punktów odnosi się do składek od wynagrodzeń za dany miesiąc płatnych w miesiącu następnym (czyli np. za lipiec w sierpniu). Składki takie stanowią koszty uzyskania przychodów miesiąca, za które jest należne wynagrodzenie (czyli lipca), o ile zostaną zapłacone do 15-tego dnia miesiąca następnego (czyli do 15 sierpnia).

Co za tym idzie, w drugim przypadku ustawodawca wymaga, iż aby pracodawca składki takie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, którego dotyczy wynagrodzenie, musi je przekazać do ZUS z około miesięcznym wyprzedzeniem. Dodatkowo wskazuje tutaj ostateczny termin ich zapłaty, tj. 15 następnego miesiąca. Na czym zatem polega zagrożenie? Przedstawmy to na przykładzie

Załóżmy że firma X wypłaca wynagrodzenia ostatniego dnia danego miesiąca. Firma Y natomiast 10-tego dnia miesiąca następnego. Wynagrodzenia za kwiecień firma X wypłaciła 30 kwietnia 2010 r. z kolei firma Y 10 maja 2010 r. Obie dokonały tych wypłat w terminie, a co za tym idzie wynagrodzenia za miesiąc kwiecień stanowią koszty uzyskania przychodów miesiąca kwietnia u obydwu firm.

Obie firmy chciały ponadto do kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca zaliczyć także składki ZUS od tych wynagrodzeń w części finansowanej przez płatnika. Zgodnie z przepisami ZUS-owskimi firma X składki od wynagrodzeń za kwiecień musi zapłacić do 15 maja (czyli do 15-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzenia), zaś firma Y do 15 czerwca (także do 15-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzenia).

15 maja 2010 r. to sobota – dzień wolny od pracy, w związku z czym termin zapłaty składek ZUS przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po tym dniu, czyli poniedziałek 17 maja. Tego też dnia firma X zleciła przelew składek ZUS od wynagrodzeń za kwiecień. 17 maja 2010 r. przelew składek ZUS za kwiecień zleciła także firma Y. Czy w związku z tym mogą one zaliczyć składki od tych wynagrodzeń, w części finansowanej przez płatnika do miesiąca kwietnia?

Firma X jak najbardziej – zmieściła się bowiem w ustawowym terminie, a co za tym idzie, spełniła przesłanki wynikające z art. 22 ust. 6bb pkt 1 updof.

Z kolei w przypadku firmy Y budzą się pewne wątpliwości. Ta bowiem wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc w miesiącu następnym. Co za tym idzie, aby zaliczyć składki ZUS od tych wynagrodzeń w części przez siebie sfinansowanej do kosztów miesiąca, za które wynagrodzenie jest należne, musi spełnić przesłanki wynikające z art. 22 ust. 6bb pkt 2 updof, a ten przepis określa wprost termin ich zapłacenia – zapłaty takich składek należy dokonać nie później niż do dnia 15-tego następnego miesiąca. Zgodnie zatem z literalnym brzmieniem tego przepisu zapłacenie składek ZUS dnia 17 maja skutkuje niespełnieniem przesłanek art. 22 ust. 6bb pkt 2 i zaliczeniem ich do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, w którym zostały one zapłacone (a więc maja).


Należałoby się tutaj jednak zastanowić, czy do terminu tego nie ma czasem zastosowania art. 12 §5 Ordynacji podatkowej, który mówi, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy? Zdaniem autora tak (a co za tym idzie, firma Y mogłaby składki ZUS za kwiecień zaliczyć do kosztów tego miesiąca). Warto jednak w tej kwestii skonsultować się ze swoim organem podatkowym, aby uniknąć ewentualnego sporu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: