eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stawka VAT na montaż okien przez producenta

Stawka VAT na montaż okien przez producenta

2011-05-10 12:21

Przeczytaj także: Stolarka budowlana: stawka VAT na montaż w 2011 r.


Otóż zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT obniżoną stawką podatku (aktualnie stawka ta wynosi 8%) stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym należy zaś rozumieć w myśl art. 41 ust. 12a ustawy o VAT obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczące usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są z kolei zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Przy czym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w świetle art. 41 ust. 12b ustawy o VAT nie zalicza się:
  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku zaś budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej określone wyżej limity, obniżoną stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Kompleks przepisów dotyczący społecznego programu mieszkaniowego posługuje się takimi pojęciami jak: budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa, obiekt budowlany czy budynek, jednakże ich nie definiuje. Ponieważ celem naszego artykułu nie jest szczegółowa analiza pojęć użytych przez ustawodawcę, a pojęcia te właściwe są prawu budowlanemu, wskażmy jedynie iż w celu ich interpretacji oprócz wykładni językowej należy korzystać z wykładni systemowej i odwoływać się do definicji zawartych np. w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623) czy ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. nr 223, poz. 1459 ze zm.). Tytułem przykładu wskażmy tu, iż w świetle art. 3 pkt 6 Prawa budowlanego przez budowę rozumie się nie tylko wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, ale także odbudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu budowlanego.

W aktualnym stanie prawnym montaż okien przez ich producenta podlegał będzie opodatkowaniu według obniżonej stawki 8%, jeżeli wykonywane roboty stanowiły będą budowę, remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę obiektu budowlanego i będą wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Np. montaż okien w nowobudowanym obiekcie to budowa, a wymiana okien w obiekcie już istniejącym w zależności od okoliczności faktycznych traktowany będzie jako remont lub modernizacja.

Reasumując, należy stwierdzić, iż montaż okien przez ich producentów, traktowany przez obowiązującą klasyfikację statystyczną jako roboty budowlane nadal może korzystać z obniżonej stawki podatku, podobnie jak to było do końca 2010 r., z tym wszakże ograniczeniem że roboty te z jednej strony muszą stanowić budowę, remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę obiektu budowlanego, a z drugiej strony muszą być wykonywane w obiektach budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: