eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stawka VAT na montaż okien przez producenta

Stawka VAT na montaż okien przez producenta

2011-05-10 12:21

W 2011 r. producenci okien zastanawiają się, jak powinni opodatkować świadczone przez siebie usługi produkcji oraz montażu w budynkach mieszkalnych. Całe zamieszanie spowodowane jest nowym rozporządzeniem w podatku VAT

Przeczytaj także: Stolarka budowlana: stawka VAT na montaż w 2011 r.

Do końca 2010 r. montaż okien przez producentów w obiektach budownictwa mieszkaniowego opodatkowany był według obniżonej stawki 7% na mocy § 6 ust. 1 w związku z poz. 14 załącznika nr 1 do rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie VAT. Wspomniana pozycja 14 załącznika nr 1 obniżała stawkę podatku do wysokości 7% na "montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich częściach, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz w lokalach mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także w obiektach sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie w budynkach instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych".

Rozporządzenie to od 1 stycznia 2011 r. zostało zastąpione przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie VAT. W nowym rozporządzeniu natomiast w ogóle już nie wspomina się o montażu okien. Na tym tle powstają wątpliwości czy montaż okien przez ich producentów w obiektach budownictwa mieszkaniowego nadal może korzystać ze stawki obniżonej (aktualnie stawka ta wynosi 8%), czy też został objęty stawką podstawową, która od 1 stycznia 2011 r. wynosi 23%.

Zgodnie ze stanowiskiem negocjacyjnym Polsce przyznano prawo stosowania do 31 grudnia 2010 r. obniżonej stawki VAT m.in. na roboty budowlano-montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Dla celów VAT do końca ubiegłego roku na mocy przepisów przejściowych w celu identyfikacji towarów i usług stosowana była Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 r. Na gruncie tej klasyfikacji montaż okien przez inne podmioty niż producenci traktowany był jako usługa (robota) budowlana, natomiast montaż okien przez producentów traktowany był jako dostawa towarów (np. montaż okien z tworzyw sztucznych zaliczany był do grupowania 25.23.14-50 "Drzwi, okna i ich ościeżnice oraz progi drzwiowe, z tworzyw sztucznych"), co uniemożliwiałoby w praktyce stosowanie przez tę grupę podatników obniżonej stawki VAT. W związku z tym w aktach wykonawczych montaż okien przez producentów wymieniany był w osobnej pozycji jako uprawniający do stosowania stawki obniżonej.

Uwaga!
Na gruncie aktualnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. montaż okien zarówno przez producentów, jak i przez nieproducentów traktowany jest jednolicie jako usługa (np. instalowanie okien drewnianych lub z tworzyw sztucznych przez ich producenta zaliczany jest do grupowania 43.32.10.0 "Roboty instalacyjne stolarki budowlanej").

Ponieważ przyznany Polsce okres derogacyjny minął, jak i z uwagi na fakt, że przez aktualnie obowiązującą klasyfikację statystyczną montaż okien przez producenta traktowany jest jako usługa, stąd też zdaniem projektodawcy ustały przesłanki dalszego utrzymywania przepisu dotyczącego montażu okien przez producentów w nowym rozporządzeniu.

Nie oznacza to jednak, że montaż okien przez producentów został automatycznie objęty od 1 stycznia 2011 r. stawką podstawową.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: