eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kasa fiskalna: nieodpłatne przekazania towarów

Kasa fiskalna: nieodpłatne przekazania towarów

2012-05-29 13:09

Przeczytaj także: Obowiązkowa rezerwowa kasa fiskalna?


Kiedy transakcji nie trzeba rejestrować w kasie fiskalnej, pomimo iż przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar wyłączony ze zwolnienia z ewidencjonowania?
Jeżeli podatnik przekazuje osobie prywatnej nieodpłatnie towar, przy nabyciu którego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT, to nieodpłatne wydanie tego towaru nie jest objęte dyspozycją art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, czyli nie jest uznawane za czynność opodatkowaną. W konsekwencji, nie ma również obowiązku ewidencjonowania czynności w kasie fiskalnej - nawet jeżeli przedmiotem przekazania jest towar wyłączony ze zwolnienia z ewidencjonowania na mocy § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia (płyta CD, DVD, itp.). Potwierdzają to również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2010 r., nr IBPP4/443-432/10/KG:

"(...) w przypadku gdy Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dotyczących realizacji przedmiotowych działań, czynność nieodpłatnego wydania przedmiotowych płyt CD nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

(...) Z uwagi na fakt, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku nieodpłatnego przekazania towarów nie można uznać (...) za odpłatną dostawę, nie będą miały zastosowania przepisy (...) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. (w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. nr 224, poz. 1797 - obecnie rozporządzenia z dnia 26 lipca 2010 r. w tej samej sprawie - przyp. red.).

Zatem w związku z brzmieniem (...) art. 7 ust. 2 i art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania nieodpłatnego przekazania towarów, tj. nagranych płyt CD, o których mowa we wniosku, przy zastosowaniu kasy rejestrującej. (...)"


Nie będzie również obowiązku ewidencjonowania nieodpłatnego przekazania towaru, jeśli będzie to drukowany materiał reklamowy lub informacyjny, prezent o małej wartości czy próbka. Również nieodpłatne wydania tych towarów nie są czynnościami opodatkowanymi i w konsekwencji nie podlegają ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej (nawet jeżeli przedmiotem przekazania jest np. płyta DVD czy CD).

Sposób udokumentowania w kasie fiskalnej nieodpłatnego przekazania towaru
Jak już wspomniano, ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej podlega obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, a przy czynnościach nieodpłatnych nie jest generowany obrót. Czy zatem w przypadku, gdy przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest płyta CD, DVD, aparat telefoniczny, itp., to należy wykorzystać jedną z wolnych liter w kasie (w kasie fiskalnej w stawkach VAT litera A jest przypisana stawce podstawowej, a pozostałe litery - od B do G - serwisant kasy może przyporządkować dowolnie), czy raczej czynność tę zaewidencjonować tak, jak każdą inną sprzedaż, uwzględniając podstawę opodatkowania (tu: wartość rynkową netto) i stawkę VAT właściwą dla przekazywanego towaru - zgodnie z danymi z faktury wewnętrznej? Niestety, przepisy tego nie precyzują. Naszym zdaniem, rozsądne wydaje się drugie rozwiązanie, czyli zaewidencjonować omawiane transakcje tak, jak każdą inną sprzedaż. Jednak w tym przypadku należałoby zwrócić uwagę, aby omawiana czynność nie została podwójnie ujęta w rejestrach prowadzonych na potrzeby VAT i w deklaracji VAT (raz - na podstawie paragonu fiskalnego, a drugi raz - na podstawie faktury wewnętrznej).

Paragon fiskalny, który dokumentuje zaewidencjonowanie w kasie nieodpłatnego przekazania towaru, należy dołączyć do wystawionej faktury wewnętrznej.

Na zakończenie zaznaczamy, że te same zasady należy stosować również do usług nieodpłatnych świadczonych dla osób prywatnych (rolników ryczałtowych). W tym zakresie zwolnienia z ewidencjonowania nie mają zastosowania np. do usług przewozu osób i ładunków taksówkami (§ 4 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia), czyli że te czynności trzeba obowiązkowo ewidencjonować w kasie fiskalnej.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: