eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przekazanie nieruchomości wspólnikowi poza podatkiem VAT

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi poza podatkiem VAT

2013-03-28 12:29

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi poza podatkiem VAT

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi poza podatkiem VAT © hansenn - Fotolia.com

Przekazanie przez Spółkę zabudowanej działki, w stosunku do której nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na rzecz występującej wspólniczki, stanowi czynność pozostającą poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie stanowi ono dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 13.03.2013 r. nr ITPP2/443-1502/12/EK.

Przeczytaj także: Artykuły spożywcze w firmie: rozliczenie VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W 2012 r. występującej ze spółki cywilnej wspólniczce przekazano należącą do majątku tej spółki własność nieruchomości zabudowanej w miejscowości R. tytułem zwolnienia się przez pozostałe dwie wspólniczki ze zobowiązania obejmującego wypłacenie w pieniądzu wartości jej wkładu do tej spółki w wysokości 1 000 502 zł. Zakup tejże nieruchomości nastąpił 31 stycznia 2000 r. od firmy G, przy czym transakcja ta korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. Spółka cywilna jest natomiast czynnym podatnikiem VAT. Budynek znajdujący się na tej działce został przez spółkę kupiony. Ponadto spółka nie dokonywała w nim ulepszeń w rozumieniu podatku dochodowego. Zadano pytanie, czy przekazanie powyższej nieruchomości występującej ze spółki wspólniczce korzysta ze zwolnienia w podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W związku z tym, że wniosek dotyczy stanu faktycznego, który zaistniał w 2012 r., niniejszą interpretację wydaje się na podstawie stanu prawnego obowiązującego w tym roku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

fot. hansenn - Fotolia.com

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi poza podatkiem VAT

Przekazanie przez Spółkę zabudowanej działki, w stosunku do której nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na rzecz występującej wspólniczki, stanowi czynność pozostającą poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie stanowi ono dostawy towarów.


Stosownie do brzmienia ust. 2 powyższego artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny
-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Według regulacji art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a. wybudowaniu lub
b. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku (budowli) lub jego części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, bowiem zarówno sprzedaż, jak i najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: