eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › CEIDG-1 a zgłoszenie VAT-R

CEIDG-1 a zgłoszenie VAT-R

2012-06-28 11:46

Przeczytaj także: Otwarcie firmy a rejestracja VAT


W myśl art. 113 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy, podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Stosownie do treści art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55. poz. 539 ze zm.). Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawienia faktur VAT, jak również odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.(…)

Zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie istotne znaczenie ma fakty dokonywania sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał we wniosku, że od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej założył i prowadził księgę ewidencji sprzedaży VAT i ewidencję nabycia towarów i usług VAT oraz złożył deklarację VAT-7 za pierwszy miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej oraz odprowadził na konto US podatek VAT w wysokości nadwyżki podatku należnego nad naliczonym. Tym samym w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 96 ust. 5 pkt 4 ustawy, gdyż Wnioskodawca dokonywał przed dniem złożenia zgłoszenia VAT – R sprzedaży towarów lub usług

Mając na uwadze powołane przepisy stwierdzić należy, że rezygnacja ze zwolnienia z VAT możliwa jest u podatników:
• których wartość sprzedaży opodatkowanej osiągniętej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła limitu 150.000 zł (prowadzących działalność gospodarczą przez cały poprzedni rok),
• rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych, z tytułu których przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy limitu ustalanego proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Natomiast przedmiotowa rezygnacja odbywa się poprzez pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rezygnacji ze zwolnienia, przy czym dla podatników, którzy:
• prowadzili w poprzednim roku podatkowym działalność gospodarczą – musi ono nastąpić przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia,
• rozpoczęli działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy prawa oraz opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że w stanie przedstawionym przez Wnioskodawcę, winien on dokonać zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej.

W sytuacji, gdy podatnik rozpoczął dokonywanie sprzedaży opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prawo do rezygnacji ze zwolnienia możliwe jest dopiero pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o zamiarze rezygnacji ze zwolnienia.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że zgłoszenie o zamiarze rezygnacji ze zwolnienia w podatku od towarów i usług (VAT-R) złożył naczelnikowi urzędu skarbowego w dniu 9 stycznia 2012 r.

Zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 3 ustawy, podatnik rezygnujący ze zwolnienia obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje z tego zwolnienia. Tym samym rejestracja Wnioskodawcy jako podatnika VAT czynnego możliwa jest dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Zainteresowany złożył zgłoszenie rejestracyjne, czyli od 1 lutego 2012 r.

Reasumując, prawidłową datą zgłoszenia firmy Wnioskodawcy jako podatnika zarejestrowanego w zakresie podatku od towarów i usług jest pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym Zainteresowany zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rezygnacji ze zwolnienia, tj. 1 lutego 2012 r.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: