eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Opłata za Internet to przychód pracownika

Opłata za Internet to przychód pracownika

2012-11-18 10:44

Przeczytaj także: Jak rozliczyć ekwiwalent za herbatę dla pracownika


Zwolnienie wynikające z tego przepisu ma zastosowanie po spełnieniu łącznie kilku warunków:
  • ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
  • kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, to znaczy musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Po spełnieniu powyższych warunków kwota wypłaconego ekwiwalentu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Ekwiwalent pieniężny, który płatnik zamierza wypłacać pracownikom za korzystanie z Internetu do celów służbowych, nie może być utożsamiany z ujętymi w art. 21 ust. 1 pkt 13 updof rzeczami, materiałami czy sprzętem, których wykorzystanie na potrzeby pracodawcy rodzi podstawę do wypłaty ekwiwalentu. Opłata za stałe łącze internetowe jest bowiem abonamentem, zapłatą za usługę dostępu do Internetu. Pracownik korzysta z prawa, jakie nabył, opłacając abonament. Zatem wypłacone kwoty stanowią przychody ze stosunku pracy poszczególnych pracowników, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych razem z innymi składnikami wynagrodzenia za pracę


Komentarz eksperta
Zaprezentowane stanowisko organu podatkowego należy uznać za prawidłowe. Ze wspomnianej definicji art. 12 ust. 1 updof wynika, że do przychodów pracownika zalicza się nie tylko otrzymane pieniądze, ale również otrzymane świadczenia rzeczowe, z wyjątkiem świadczeń określonych w katalogu zwolnień zawartym w art. 21 updof.

A zatem przychodem z pracy podlegającym opodatkowaniu jest nie tylko wynagrodzenie. Podatek może bowiem objąć również wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, czy też świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Dlatego pokrycie przez pracodawcę kosztów Internetu podłączonego do sieci w miejscu zamieszkania pracownika będzie traktowane jako przychód pracownika z pracy podlegający opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Wypłacając ekwiwalent za Internet, należy go zakwalifikować do przychodów pracownika ze stosunku pracy.

Wielu przedsiębiorców wypłacających swoim pracownikom taki ekwiwalent próbuje zastosować zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 13 updof. Nie jest to jednak bezpieczne rozwiązanie


Przepis ten stanowi, że z opodatkowania zwolnione jest (po stronie pracownika) otrzymanie ekwiwalentu pieniężnego za używane przez pracownika przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące jego własność.

Urzędy skarbowe nie zgadzają się na taką interpretację. Powołują się przy tym często na definicję zawartą w Słowniku języka polskiego PWN. Zgodnie z nią narzędziem jest: „urządzenie proste lub złożone umożliwiające wykonywanie jakiejś czynności lub pracy; przyrząd, instrument”. Definicja ta pozwala uznać, że usługa dostępu do Internetu nie jest narzędziem.


Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: