eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zobowiązanie podatkowe: zawiadomienie o zawieszeniu biegu

Zobowiązanie podatkowe: zawiadomienie o zawieszeniu biegu

2012-11-20 13:03

Zobowiązanie podatkowe: zawiadomienie o zawieszeniu biegu

Wyrok TK ©  Africa Studio - Fotolia.com

Trybunał Konstytucyjny uznał art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej za niezgodny z Konstytucją. Na gruncie tego wyroku MF wydało interpretację ogólną, w której nakazuje podległym organom powiadamiać podatników o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia

Przeczytaj także: Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Po ogłoszeniu omawianego wyroku (17 lipca 2012 r., sygn. akt P 30/11), Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której wskazał, że do czasu wejścia w życie nowych przepisów, fiskus powinien stosować uchylony przepis. Warunkiem jest jednak, aby fiskus zawiadomił podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego oraz o rozpoczęciu (bądź dalszym biegu) terminu przedawnienia, po upływie okresu zawieszenia.

Trybunał Konstytucyjny uznał omawiany przepis za niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zasada ta wynika z art. 2 Konstytucji RP. Zdaniem Trybunału zasada ta została naruszona w zakresie, w jakim omawiany przepis wywołuje skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z wszczęciem postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym to postępowaniu podatnik nie został poinformowany. Powinno to nastąpić najpóźniej z upływem terminu przewidzianego dla przedawnienia zobowiązania podatkowego.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej za niezgodny z Konstytucją.


Oznacza to, iż stwierdzona przez Trybunał Konstytucyjny wada normy prawnej, tkwi jedynie w braku zawiadomienia podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia. Wyrok ten skutkuje koniecznością nowelizacji tego przepisu. Podatnik musi mieć, bowiem gwarancję, że z chwilą upływu 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostanie poinformowany, iż przedawnienie nie nastąpi z uwagi na zawieszenie jego biegu.

Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów (PK4/8012/239/AAN/12/1804), do czasu wejścia w życie nowych rozwiązań legislacyjnych, fiskus ma obowiązek zawiadomienia podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. To samo dotyczy rozpoczęcia bądź nadania dalszego biegu terminowi przedawnienia po upływie okresu zawieszenia.

Zawiadomienie powinno być skierowane do podatnika bez względu na datę wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, bądź datę jego zakończenia. W zawiadomieniu organ podatkowy powinien ograniczyć się wyłącznie do poinformowania podatnika o dacie zawieszenia. Podatnik powinien otrzymać zawiadomienie nie później niż przed upływem pięcioletniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W przypadku, gdy zaistniały okoliczności skutkujące przerwaniem lub zawieszeniem biegu terminu przedawnienia, zawiadomienie powinno nastąpić przed upływem terminu przedawniania zobowiązania podatkowego.

W zawiadomieniu fiskus musi podać informację o dalszym biegu terminu przedawnienia po upływie okresu zawieszenia, jeżeli postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe zostało wszczęte i prawomocnie zakończone przed upływem terminu przedawniania. W przypadku, gdy postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe nie zostało jeszcze prawomocnie zakończone – o dalszym biegu terminu przedawnienia organ podatkowy poinformuje w odrębnym zawiadomieniu.

Podstawa prawna:
art. 70 § 6 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 749).


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: