eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pożyczka hipoteczna: odsetki w koszty firmy

Pożyczka hipoteczna: odsetki w koszty firmy

2013-03-08 13:43

Pożyczka hipoteczna: odsetki w koszty firmy

Pożyczka hipoteczna: odsetki w koszty firmy © maciejr23 - Fotolia.com

Odsetki od zaciągniętej przez podatniczkę pożyczki hipotecznej na zakup lokalu usługowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej spółki cywilnej, w której jest ona wspólnikiem, mogą stanowić dla niej koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 25.02.2013 r. nr IPTPB1/415-747/12-2/MD.

Przeczytaj także: Wydatki związane ze spłatą pożyczki a koszty podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko oraz jako wspólnik spółki cywilnej. Spółka zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomości. Spółka nabyła nieruchomość w postaci lokalu usługowego pod wynajem. Każdy ze wspólników z własnych środków dokonywał zapłaty za przypadającą na niego część nieruchomości. Prawo własności nieruchomości zostało przeniesione aktem notarialnym na trzech wspólników spółki w sierpniu 2011 r. Lokal ten został uznany jako środek trwały, od którego spółka cywilna dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawczyni przypadającą jej do zapłaty część ceny nieruchomości sfinansowała z zaciągniętej w październiku 2010 r. pożyczki hipotecznej. Obecnie pożyczkę tę wraz z odsetkami spłaca z własnych środków. Na cele podatku dochodowego prowadzi ona podatkową księgę przychodów i rozchodów z działalności indywidualnej. Księgę tę prowadzi także spółka cywilna, z której 1/3 uzyskanego dochodu podatniczka uwzględnia w swojej podstawie opodatkowania. Zadała pytanie, czy odsetki od powyższej pożyczki może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W przytoczonym wyżej przepisie ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie kategorie wydatków mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie, iż aby określony wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu:
• musi pozostawać w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• musi być należycie udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Z powyższego wynika zatem, iż nie każdy wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, to wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania (zabezpieczenia) źródła przychodów.

fot. maciejr23 - Fotolia.com

Pożyczka hipoteczna: odsetki w koszty firmy

Odsetki od zaciągniętej przez podatniczkę pożyczki hipotecznej na zakup lokalu usługowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej spółki cywilnej, w której jest ona wspólnikiem, mogą stanowić dla niej koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.


Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:
• pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
• pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: