Drobni przedsiębiorcy mogą skorzystać z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Oświadczenie w tym zakresie składane jest do dnia 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy z tej formy opodatkowania może skorzystać.
Oświadczenie składane jest do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy została wybrana uproszczona forma wpłacania zaliczek.
Metoda ta polega na wpłacaniu przez cały rok podatkowy zaliczek na podatek dochodowy (PIT) w równej wysokości ustalanej na podstawie dochod...
Przychody z tzw. prywatnego najmu, oprócz zasad ogólnych, mogą zostać opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5%. W tym celu należy złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Oświadczenie składane jest do dnia 20 stycznia roku podatkowego lub nie póź...
Na żądanie podatnika organ podatkowy jest zobowiązany do wydania zaświadczenia w określonej sprawie. Przykładem jest tutaj zaświadczenie o braku zaległości podatkowych, zaświadczenie o wysokości dochodu, przychodu, obrotu itp.
Organ podatkowy co do zasady ma 7 dni na wydanie zaświa...
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.
Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Wnioskodawca musi w nim nie tylko wyczerpująco opisać stan faktyczny, w stosunku do którego ubiega się o interpretację, ale takż...
Załącznik do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN).
Wzór obowiązujący od 1 lipca 2015 r. na podstawie rozporządzenia
Przepisy zezwalają złożyć wniosek o interpretację prawa podatkowego zarówno w zakresie zdarzenia przeszłego jak i przyszłego.
Deklaracje podatkowe co do zasady podpisuje podatnik/płatnik. Może on jednak upoważnić do powyższego inną osobę, np. właściciela biura rachunkowego obsługującego firmę podatnika.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych należy złożyć organowi podatkowemu właściwemu w s...
Nadpłata podatku w pierwszej kolejności jest zaliczana na poczet innych zaległości podatkowych, a gdy te nie występują, podlega zwrotowi podatnikowi. Podatnik może jednak postanowić o zaliczeniu powstałej nadpłaty podatku tudzież zwrotu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. O fakcie tym na...
Asystent podatnika ma za zadanie pomóc mikroprzedsiębiorcy otwierającemu działalność gospodarczą w prawidłowym wywiązywaniu się ze swoich obowiązków wobec Skarbu Państwa. Udziela on niezbędnych informacji, a nie wyręcza podatnika z tych obowiązków (jak chociażby prowadzenie niezbędnej dokumentacj...
Oświadczenie składane jest do Urzędu Skarbowego w terminie 20 dni od dnia założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR).
Dotyczy to podatników, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniow...
Ryczałt ewidencjonowany to alternatywny sposób opodatkowania przychodów z tytułu najmu/podnajmu, z której mogą skorzystać podatnicy wynajmujący swoje prywatne składniki majątku poza pozarolniczą działalnością gospodarczą.
Z tej formy opodatkowania można oczywiście zrezygnować. Rez...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Rynki w niepewnym położeniu
Ceny mieszkań w Polsce rosły niemal najszybciej w UE
Opel Grandland X Hybrid4 - ekologia+osiągi
Jak uzyskać certyfikat CE dla zabawki?
Złoty najsilniejszą walutą 2021 roku?
Polska branża gier będzie warta 3 mld PLN w 2024 roku
Renta dożywotnia. Ile można dostać? Jak się ubiegać?