eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT 2014: termin odliczenia w przykładach

Podatek VAT 2014: termin odliczenia w przykładach

2013-12-20 13:25

Podatek VAT 2014: termin odliczenia w przykładach

Podatek VAT 2014 © adam88xx - Fotolia.com

Od 2014 roku całkowitej zmianie ulegną przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Przeczytaj także: Skomplikowane rozliczenie VAT naliczonego w 2014 r.?

Jest to zasada ogólna, która uzależnia moment odliczenia podatku VAT przez nabywcę od momentu powstania obowiązku podatkowego od nabywcy. Natomiast przepisy ogólne ustawy obowiązujące do końca roku 2013 wskazują, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Co ciekawe, w 2014 roku, w przypadku zasad ogólnych posiadanie faktury nie zawsze będzie konieczne, by podatnik mógł dokonać odliczenia podatku VAT.

Kiedy faktura będzie niezbędna?
Przepisy ustawy nie dyskwalifikują jednak tak ważnego dokumentu, jakim jest faktura - w określonych przypadkach będzie ona niezbędna, bowiem jej posiadanie będzie nadawało przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku VAT. Kwestia ta została uregulowana w art. 86 ust. 10b ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z ust. 1 prawo do odliczenia podatku w przypadku nabycia towarów lub usług, wpłacenia zaliczki oraz przy imporcie towarów powstanie nie wcześniej niż za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Przykład 1
Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT rozliczający się miesięcznie 12 stycznia 2014 r. zamówił towary niezbędne do produkcji. 31 stycznia zamówienie zostało dostarczone. Faktura trafiła do podatnika w marcu 2014 roku. Kiedy będzie mógł dokonać odliczenia podatku VAT?

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 10b pkt 1 podatnik może dokonać odliczenia podatku nie wcześniej niż w okresie w którym otrzymał fakturę, a więc w deklaracji VAT-7 za marzec 2014 roku.

Przykład 2
Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT rozliczający się kwartalnie 12 stycznia 2014 zamówił towary niezbędne do jego produkcji. 31 stycznia zamówienie zostało dostarczone. Faktura trafiła do podatnika w marcu 2014 roku. Kiedy będzie mógł dokonać odliczenia podatku VAT?

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 10b pkt 1 podatnik może dokonać odliczenia podatku nie wcześniej niż w okresie w którym otrzymał fakturę, a więc w deklaracji VAT-7K za I kwartał 2014 roku.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Podatek VAT 2014

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


Późniejsze odliczenie podatku VAT nie zawsze możliwe
Art. 86 ust. 11 ustawy o VAT obowiązujący od 1 stycznia 2014 dopuszcza możliwość odliczenia podatku VAT w terminie późniejszym, jednak w ściśle określonych sytuacjach. W przypadku, gdy podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ustawodawca dopuszcza taką możliwość w przypadku, gdy prawo do odliczenia podatku VAT:
  1. powstaje wg zasad ogólnych, czyli w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10),
  2. przez małego podatnika powstaje w okresie stosowania przez niego metody kasowej, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi. (art. 86 ust. 10e),
  3. powstaje:
    a) w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w dokumencie celnym stanowiącym zgłoszenie uzupełniające dotyczące tego okresu rozliczeniowego, z zastrzeżeniem art. 33a;
    b) w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji. (art. 86 ust. 10d).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: