eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Faktura otrzymana przed dostawą towaru w podatku VAT

Faktura otrzymana przed dostawą towaru w podatku VAT

2014-08-21 13:27

Faktura otrzymana przed dostawą towaru w podatku VAT

Faktura © apops - Fotolia.com

Rok 2014 przyniósł istotne zmiany nie tylko w stosunku do odliczania VAT związanego z samochodami osobowymi, ale także wywrócił do góry nogami system rozliczania tego podatku. Ustawodawca na nowo określił bowiem moment powstania obowiązku podatkowego, okres w którym powinna zostać faktura czy też okres, w którym nabywca może odliczyć podatek naliczony.

Przeczytaj także: Podatek VAT 2014: termin odliczenia w przykładach

I tak obecnie generalna zasada mówi, że to nie data faktury (gdy zostanie wystawiona w terminie) decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego u sprzedawcy, a moment zakończenia dostawy towaru czy wykonania usługi. Zachowane zostały tutaj za to zasady rozliczania VAT należnego od zaliczek (a więc ten występuje w momencie otrzymania całości lub części ceny).

Co się zaś tyczy faktur, te co do zasady można wystawiać najpóźniej do 15-tego dnia miesiąca następującego po którym miała miejsce dostawa towaru czy wykonano usługę (tudzież otrzymano zaliczkę) i maksymalnie na 30 dni przed tymi zdarzeniami (mówi o tym art. 106i ustawy o VAT).

Co za tym idzie, obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedawca wystawił i przesłał nabywcy fakturę zanim nastąpi dostawa towaru czy też zostanie wykonana usługa. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe nie spowoduje żadnych konsekwencji zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego.

Tym samym tak długo, aż nie dojdzie do finalizacji transakcji, sprzedawca nie rozliczy podatku należnego (a więc nie ujmie tej faktury w rejestrze sprzedaży jak też deklaracji VAT). Załóżmy dla przykładu, że faktura została wystawiona 25 lipca 2014 r. i w tym samym miesiącu sprzedawca przekazał ją nabywcy, niemniej sama dostawa towaru nastąpiła 11 sierpnia.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Otrzymanie faktury, której nie towarzyszy powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy towaru lub usługi, nie uprawnia nabywcy do odliczenia podatku naliczonego.


Jak najbardziej faktura została tutaj wystawiona w terminie. Niemniej mimo jej lipcowej daty VAT należny od tej transakcji sprzedawca wykaże dopiero w rozliczeniu za sierpień – wtedy to bowiem doszło do zakończenia dostawy i powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy (warto dodać, iż odwrotnie będzie w podatku dochodowym – skoro bowiem wcześniej została wystawiona faktura, to ona spowoduje powstanie przychodu, nie zaś samo dostarczenie towaru).

Co się natomiast tyczy podatku naliczonego, w pierwszej kolejności wymaga podkreślenia, że ten podlega odliczeniu jedynie w takim zakresie, w jakim dokonany zakup jest związanym z wykonywaniem przez nabywcę czynności opodatkowanych. Samo prawo do odliczenia VAT u nabywcy powstaje zaś co do zasady w okresie rozliczeniowym, w którym zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki:
  1. powstał obowiązek podatkowy u dostawcy towaru lub usługi oraz
  2. otrzymano fakturę

W naszym przypadku w miesiącu lipcu nabywca spełniał tylko jedną z wyżej wymienionych, a więc posiadał fakturę wystawioną przez sprzedawcę. Niemniej sama dostawa towaru nastąpiła dopiero w miesiącu sierpniu i w tym też okresie u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy. Dlatego też jest to pierwszy okres rozliczeniowy, w którym nabywca będzie mógł odliczyć wynikający z otrzymanej faktury podatek.

To samo się tyczy faktury zaliczkowej wystawionej przed otrzymaniem zaliczki. Jeżeli ta nie zostanie wpłacona, nie powstanie obowiązek podatkowy jak też prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ważne
Otrzymanie faktury, której nie towarzyszy powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy towaru lub usługi, nie uprawnia nabywcy do odliczenia podatku naliczonego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: