eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT od paliwa do samochodu: ważne miejsce parkowania

Odliczenie VAT od paliwa do samochodu: ważne miejsce parkowania

2015-10-02 12:49

Odliczenie VAT od paliwa do samochodu: ważne miejsce parkowania

Samochody © ILYA AKINSHIN - Fotolia.com

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowi dla przedsiębiorców niezwykle korzystne rozwiązanie. Niestety organy podatkowe starają się w jak największym stopniu to prawo ograniczać.

Przeczytaj także: Parkowanie samochodu u pracownika z pełnym odliczeniem VAT?

Przykładem takiego działania organów podatkowych jest stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zawarte w interpretacji podatkowej z dnia 17 lipca 2015 r. (sygn. IBPP2/4512-369/15/JJ). W rozpatrywanym przez organ przypadku, wnioskodawca świadczący usługi przewozu osób taksówką zapytał, czy może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa do samochodu w 100%. Zdaniem wnioskodawcy, takie prawo będzie mu przysługiwać bowiem samochód jest wykorzystywany tylko w celach prowadzonej działalności gospodarczej (samochód posiada zamontowany taksometr). W celu udokumentowania sposobu wykorzystania samochodu wnioskodawca będzie prowadził (wymaganą przez przepisy) ewidencję przebiegu pojazdu oraz dokumentację fotograficzną licznika przebiegu pojazdu (dobrowolnie, nie jest to wymagane). Ponadto, wnioskodawca zamierza zamontować w samochodzie wykorzystywanym do działalności gospodarczej system GPS, a do celów prywatnych wykorzystywać inny samochód.
Organ mimo to nie uznał stanowiska podatnika za prawidłowe wskazując, że przysługiwać mu może co najwyżej odliczenie w wysokości 50% podatku naliczonego od nabycia paliwa do tego samochodu. Kluczową okazała się kwestia miejsca, gdzie wnioskodawca zamierzał parkować samochód. Jedno z miejsc prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdowało się bowiem w miejscu jego zamieszkania, a samochód miał być parkowany w tym miejscu (a więc pod domem podatnika).

Organ uznał, że w takim przypadku nie można obiektywnie stwierdzić, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, gdyż opisany sposób użytkowania tego samochodu (poprzez parkowanie w miejscu zamieszkania) teoretycznie umożliwia jego użycie np. w czasie wolnym od prowadzonej działalności, do celów prywatnych. Zdaniem organu, w analizowanym przypadku, z uwagi na fakt, że samochód jest parkowany w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, nie zostanie wypełniony aspekt obiektywny dotyczący niezaistnienia potencjalnych możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych.

fot. ILYA AKINSHIN - Fotolia.com

Samochody

Uzależnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi od miejsca parkowania samochodu jest niezgodne z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.


Przydatne narzędzia:
Ewidencja przebiegu pojazdu VAT

Zdaniem Autorki, przedstawione stanowisko organu podatkowego jest zbyt rygorystyczne. Wymaga bowiem od podatników prowadzących działalność gospodarczą spełnienia wymogów niezwykle trudnych do realizacji (brak potencjalnych możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych). Ponadto, uzależnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi od miejsca parkowania samochodu jest niezgodne z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa uzależnia bowiem prawo do odliczenia od sposobu wykorzystania samochodu, a nie od miejsca jego zaparkowania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: