eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT: Sprzedaż samochodu (osobowego) w 2014r.

Podatek VAT: Sprzedaż samochodu (osobowego) w 2014r.

2014-01-13 13:11

Podatek VAT: Sprzedaż samochodu (osobowego) w 2014r.

Podatek VAT: Sprzedaż samochodu (osobowego) w 2014 r. © kalcutta - Fotolia.com

W zakresie podatku od towarów i usług rok 2014 przyniósł istotne zmiany w porównaniu z tym, co było wcześniej. Zniknęło m.in. z ustawy zwolnienie przewidziane dla dostawy towarów używanych, z którego bardzo często korzystano w przypadku stanowiących firmy samochodów osobowych. Jak zatem sprzedać auto od nowego roku?
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mówił, że zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ust. 2 przytoczonej regulacji dodawał, że pod pojęciem towarów używanych należy rozumieć ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Co za tym idzie, kupując przykładowo w 2012 samochód w stosunku do którego podatnikowi nie przysługiwało odliczenie podatku VAT (np. zakup został udokumentowany fakturą VAT marża, umowę kupna sprzedaży itp.), zaliczając go do składników majątku majątek firmy oraz używając w niej przez okres co najmniej pół roku, przedsiębiorca winien do jego sprzedaży zastosować powyższe zwolnienie z podatku VAT (co potwierdzały także organy podatkowe). Zasadę tę stosowało się także do samochodów prywatnych, które następnie zostały wprowadzone do firmy i były w niej wykorzystywane.

Ówczesne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w §13 ust. 1 pkt 5 mówiło przy tym, że z podatku tego zwalnia się także dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku:
a) określonej w fakturze lub
b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub
c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
- nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy

fot. kalcutta - Fotolia.com

Podatek VAT: Sprzedaż samochodu (osobowego) w 2014 r.

Aby sprzedać samochód w procedurze VAT marża, winien on zostać nabyty w celu odprzedaży, a nie wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej (w tym nawet przez kilka lat).


Tym samym, jeżeli przy zakupie samochodu podatnikowi przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego (w graniach wyżej wskazanych), jego sprzedaż po półrocznym użytkowaniu po nabyciu do niego prawa jak właściciel także korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.

Z dniem 01 stycznia 2014 r. przepisy ustawy uległy diametralnej zmianie. Otóż art. 43 ust. 1 pkt 2 mówi obecnie, że z podatku tego zwalnia się jedynie dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Co za tym idzie, kryteria zastosowania zwolnienia są tutaj dużo bardziej rygorystyczne aniżeli wcześniej. Jedynie bowiem ci podatnicy, którzy dany składnik majątku wykorzystywali na potrzeb działalności zwolnionej (a więc będących w mniejszości), przy jego sprzedaży VAT-u nie muszą naliczać (o ile przy zakupie nie mogli go odliczyć).

Niemniej czynni podatnicy VAT, którzy rozliczają ten podatek (poprzez naliczanie go od swojej sprzedaży oraz odliczanie od zakupów) obecnie najczęściej sprzedaż składnika majątku firmy, w stosunku do którego nie odliczyli podatku naliczonego, będą musieli VAT-em obarczyć, jako że „nowe” zwolnienie nie ma już do nich zastosowania. Jednocześnie został uchylony z ustawy art. 43 ust. 2 zawierający definicję towaru używanego.

Inaczej jednak jest w przypadku samochodów, przy zakupie których podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia podatku. Otóż § 3 ust. 1 pkt 20 obowiązującego od 01 stycznia 2014 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r. poz. 1772, opublikowany 31 grudnia 2013 r.) zwalnia się od tego podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku:
a) określonej w fakturze lub
b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub
c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
- nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

 

1 2

następna

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.