eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2015 r. kasa fiskalna dla mechanika samochodowego

W 2015 r. kasa fiskalna dla mechanika samochodowego

2014-08-11 13:14

W 2015 r. kasa fiskalna dla mechanika samochodowego

W 2015 r. kasa fiskalna dla mechanika samochodowego © apops - Fotolia.com

W roku 2013 zmiany w zakresie zwolnień ze stosowania kas fiskalnych spowodowały, że nowych urządzeń zaczęło brakować na półkach sklepowych. Tyle firm musiało się w nie zaopatrzyć. W roku 2015 możemy mieć powtórzenie tej sytuacji. Zgodnie bowiem z planowanymi zmianami, kolejni podatnicy mają zostać objęci w przyszłym roku obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych.

Przeczytaj także: Obroty firmy zależą od stosowania kas fiskalnych

Ochrona uczciwych przedsiębiorców w istotnych obszarach usług o charakterze „detalicznym" oraz interesów konsumentów to najważniejsze założenia projektowanej zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów – czytamy na stronie internetowej resortu finansów.

Ministerstwo zapowiada, że obowiązkiem stosowania kas fiskalnych, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, mają zostać objęci przedsiębiorcy świadczący usługi prawnicze, lekarskie, dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, gastronomiczne oraz napraw pojazdów samochodowych.

Przypomnijmy, obecnie ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych bezwzględnie nie mogą korzystać podatnicy świadczący usługi przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji (z pewnymi nielicznymi wyjątkami) a także trudniący się przewozem osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami. Chodzi tutaj oczywiście o świadczenie usług. Nadto dostawa niektórych towarów także powoduje, że podatnicy nie mogą ze zwolnień korzystać (np. sprzętu radiowego czy telewizyjnego, fotograficznego, płyt CD, DVD itd.). Do tej grupy podatników w przyszłym roku mają dołączyć wyżej wskazani przedsiębiorcy.

Resort tłumaczy, że planowane zmiany mają przede wszystkim służyć ochronie konsumentów. Brak dokumentu nabycia danej usługi bowiem utrudnia im (a niekiedy nawet uniemożliwia) dochodzenia swoich praw (z paragonem w ręku ma być inaczej). Zmiany te mają przy tym też chronić interesy uczciwych podatników w branżach narażonych na nieuczciwą konkurencję ze strony przedsiębiorców zaniżających swoje obroty tak, aby kas fiskalnych nie musieć stosować (tj. w branżach, w których w przeważającej części usługi wykonywane są na rzecz konsumentów). Brak u nich kas fiskalnych bowiem, zdaniem resortu, powoduje, że z reguły nie deklarują oni swoich obrotów w pełnej wysokości, dzięki czemu są w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do przedsiębiorców uczciwie płacących podatki.

fot. apops - Fotolia.com

W 2015 r. kasa fiskalna dla mechanika samochodowego

Ministerstwo zapowiada, że obowiązkiem stosowania kas fiskalnych, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, mają zostać objęci przedsiębiorcy świadczący usługi prawnicze, lekarskie, dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, gastronomiczne oraz napraw pojazdów samochodowych.


Ministerstwo Finansów podkreśla przy tym, że zakup takich urządzeń przez wyżej wskazane grupy zawodowe nie powinien zbytnio nadwyrężyć ich budżetów, jako że Państwo zwraca (w ramach ulgi na zakup kasy fiskalnej) istotną część ceny takiego zakupu (tj. 90 proc. ceny zakupu każdej kasy bez podatku, nie więcej jednak niż 700 zł). Trzeba jednak pamiętać, że prawo do owej ulgi niekiedy można stracić.

Trudno też nie dopatrzyć się celu fiskalnego proponowanych zmian. Resort finansów bowiem liczy na to, że wskutek objęcia kolejnych grup podatników obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, zwiększą się dokonywane przez nich wpływy podatkowe. Ponadto nie można zapominać, że ewidencjonując sprzedaż na kasie fiskalnej bardzo łatwo o pomyłki. W stosunku do części z nich urzędnicy zaś bardzo często wyciągają sankcje finansowe w postaci mandatów za wykroczenia karno-skarbowe (wpływy z których również trafiają do budżetu).

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w wymienionych obszarach będą mogli „wchodzić" w kasy fiskalne stopniowo, czyli po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działalności. Kwota limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego ma zostać utrzymana na obecnym poziomie (czyli 20 tys. zł). Nowe rozporządzenie ma obowiązywać przez okres 2 lat.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • rr4l / 2014-12-17 14:45:19

    Komentarz edytowany 3 razy (ostatnio 2014-12-17 14:47:15)

    Zysk budżetu będzie pozorny. Po pierwsze, zakup kasy jest dotowany z budżetu państwa. Wiele zawodów swiadczących usługi dla ludności (w tym lekarze) płacą podatek zryczałtowany w formie karty podatkowej. Podatek jest stały, niezależny od uzyskiwanych przychodów. Po zainstalowaniu kasy do budżetu nie wpłynie ani grosza więcej z tytułu podatku. Na dodatek budżet państwa musi zwrócić znaczną kwotę za zakup kasy, czyli ubędzie z budżetu. W ten sposób w rzeczywistości państwo dotuje producentów kas, czyli jakichś tam kolesi urzędników (większa sprzedaż kas za dotacje budżetowe). Gdy wprowadzano kasy dla taksówkarzy to okazało się, że wysocy urzędnicy Ministerstwa Finansów zostali przekupieni, nawet były wyroki. szacunki MF też wskazują, że efekty dla budżetu państwa z tytułu dalszego wprowadzenia kas będą mizerne. W czyim faktycznym interesie działa to państwo? Aż się prosi o komisję śledczą. http://www.kasy-drukarki.pl/kasa-fiskalna-dla-mechanika.html odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: