eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Prywatny użytek samochodu osobowego: jak określić koszty podatkowe?

Prywatny użytek samochodu osobowego: jak określić koszty podatkowe?

2015-02-20 13:06

Przeczytaj także: Dwa samochody służbowe w firmie jednoosobowej dopuszczalne


Co do zasady, kosztu uzyskania przychodów nie stanowi natomiast naliczony podatek od towarów i usług. Jednakże ustawodawca przewidział pewne wyjątki od tej zasady. W myśl bowiem art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Z cytowanego przepisu wynika więc, że kosztem podatkowym może być podatek od towarów i usług w sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony nie może zostać odliczony od podatku należnego lub zwrócony. Zasada ta, w zakresie podatku dochodowego obowiązuje również podatników, którzy w związku ze zmianą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jaka nastąpiła od 1 kwietnia 2014 r., nie będą korzystać ze 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, o ile samochód ten będzie wykorzystywany przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej. (…)

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że w stosunku do wskazanych we wniosku samochodów ciężarowych, które wykorzystywane są wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki związane z ich eksploatacją (w tym wydatki na zakup paliwa, części zamiennych itp.) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym, w takim zakresie w jakim zgodnie z odrębnymi przepisami (tj. przepisami ustawy o podatku od towarów i usług) Wnioskodawcy w związku z poniesieniem ww. wydatków przysługuje prawo do odliczenia, albo zwrotu podatku VAT naliczonego (w 100%), wydatki te winny zostać uwzględnione w tych kosztach w wartości netto (pomniejszonej o podatek VAT naliczony).

Odnośnie samochodu osobowego, który Wnioskodawca wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, jak również na potrzeby prywatne, wskazać należy, że jeżeli ww. umowa spełnia przesłanki, o których mowa w art. 23b ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to Wnioskodawca może do kosztów uzyskania przychodów tej działalności zaliczać wartość netto uiszczanych rat leasingowych. Do kosztów tych może także zaliczać naliczony podatek VAT od ww. rat leasingowych, którego nie może odliczyć od podatku należnego na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z bieżącą eksploatacją ww. samochodów osobowych, które jak wynika z wniosku są wykorzystywane również na cele prywatne, wskazać należy, że wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w takiej części w jakiej ich poniesienie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Również kwota podatku VAT naliczonego od ww. wydatków, tj. ta część tego podatku, która zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (nie będących przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej), nie została rozliczona jako podatek naliczony, stanowi koszt uzyskania przychodu tej działalności, z uwzględnieniem zakresu wykorzystywania tych samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Przy czym, w szczególności w odniesieniu do samochodów osobowych użytkowanych zarówno na cele służbowe związane z prowadzoną działalnością, jak i na cele prywatne niezbędna jest szczegółowa analiza tych wydatków w celu właściwego ich przyporządkowania w zależności od sposobu wykorzystywania (na cele służbowe, czy prywatne). Wysokość tych kosztów nie jest przy tym ograniczona z uwagi na sam fakt złożenia, bądź też niezłożenia stosownego oświadczenia (VAT-26) w związku ze zmianą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jaka nastąpiła od 1 kwietnia 2014 r. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: