eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowe zasady korekty przychodów i kosztów podatkowych w 2016 r.

Nowe zasady korekty przychodów i kosztów podatkowych w 2016 r.

2016-02-04 12:27

Nowe zasady korekty przychodów i kosztów podatkowych w 2016 r.

Nowe zasady korygowania przychodów i kosztów w 2016 r. © thodonal - Fotolia.com

Od tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące sporządzania korekt kosztów i przychodów. Zmiany wprowadziła najnowsza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przeczytaj także: Ustabilizowana korekta kosztów i przychodów w 2016 r.

Mowa dokładniej o art. 14 ust. 1m-1p oraz art. 22 o ust. 7c-7f. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca (lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty).

Natomiast po stronie kosztów, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, to korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Przypomnijmy, że do końca ubiegłego roku ograny podatkowe stały na stanowisku, że korekty podatnik powinien dokonać w miesiącu, w którym została zaksięgowana pierwotna faktura, bez względu na to, czy korekta dotyczyła zwrotu towaru czy była spowodowana pomyłką co do ceny/ilości towaru.

Niestety takie stanowisko organów podatkowych przysparzało podatnikom wiele problemów. Korekta zapisów wstecz rzutowała na kolejne miesiące księgowe, co wiązało się z dodatkowymi obowiązkami, a w niektórych przypadkach nawet z korektą zeznania rocznego.

fot. thodonal - Fotolia.com

Nowe zasady korygowania przychodów i kosztów w 2016 r.

Od tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące sporządzania korekt kosztów i przychodów. Zmiany wprowadziła najnowsza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pomocna zmiana czy niepotrzebna komplikacja?


Zmiany wprowadzane od nowego roku ułatwią podatnikom rozliczanie bieżących transakcji, takich jak zwrot towarów, ale wprowadzą też inne utrudnienia.

Jeśli bowiem w danym okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzyma fakturę korygującą zmniejszającą, kwota poniesionych kosztów będzie niższa od kwoty zmniejszenia, to przedsiębiorca będzie musiał zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty.

Podobnie będzie po stronie przychodów. Jeżeli w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik wystawi fakturę korygującą zmniejszającą, nie zostaną osiągnięte przychody lub kwota tych przychodów będzie niższa od kwoty zmniejszenia, podatnik będzie zobowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o daną kwotę.

Niemniej jednak zmiana przepisów, która wchodzi życie od 1 stycznia 2016 roku, ułatwi podatnikom księgowanie bieżących zdarzeń gospodarczych, w tym zwykłego zwrotu towaru.
Nowe zasady księgowania faktur korygujących stosuje się również do przychodów oraz kosztów poniesionych/uzyskanych przed 1 stycznia 2016 roku.

Podsumowując, w przypadku gdy podatnik dokona zwrotu towaru styczniu 2016 roku, którego zakup był dokonany jeszcze w grudniu 2015 roku, otrzymując fakturę korygującą z datą na przykład 11.01.2016, księguje korektę na bieżąco, czyli w miesiącu styczniu 2016.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Ulga za złe długi

    Dzień dobry, Prowadzę działalność na zasadzie samozatrudnienia, nie jestem vatowcem. Firma, której wystawiałem faktury, 30.12.2021 ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: