eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jak nie zapłacić PCC od zakupu samochodu? Pojechać za granicę

Jak nie zapłacić PCC od zakupu samochodu? Pojechać za granicę

2016-04-25 13:34

Jak nie zapłacić PCC od zakupu samochodu? Pojechać za granicę

Jak nie zapłacić PCC od zakupu samochodu? © nito - Fotolia.com

Jeżeli w chwili zawarcia umowy sprzedaży samochód osobowy znajdował się za granicą oraz czynność zawarcia umowy również miała miejsce poza granicami Polski, to mimo jego rejestracji w kraju nie wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia takiej umowy sprzedaży. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22.04.2016 r. nr IBPB-2-1/4514-112/16/DP.

Przeczytaj także: Zakup samochodu od osoby prywatnej a podatek PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca zakupił od obywatela Polski samochód osobowy zarejestrowany w Polsce na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Umowa ta została jednakże sporządzona i podpisana na terenie Czech podczas jazdy próbnej. Tam też w chwili jej zawarcia znajdował się samochód. Okoliczności te potwierdza nagranie wideo oraz paragony fiskalne ze stacji benzynowej.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takim przypadku jest obowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych i złożenia deklaracji PCC-3? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
• umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
• umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
• umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
• umowy dożywocia,
• umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
• ustanowienie hipoteki,
• ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
• umowy depozytu nieprawidłowego,
• umowy spółki.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte m.in. w art. 1 ust. 4 ww. ustawy.

fot. nito - Fotolia.com

Jak nie zapłacić PCC od zakupu samochodu?

Jeżeli w chwili zawarcia umowy sprzedaży samochód osobowy znajdował się za granicą oraz czynność zawarcia umowy również miała miejsce poza granicami Polski, to mimo jego rejestracji w kraju nie wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia takiej umowy sprzedaży.


Stosownie do art. 1 ust. 4 cyt. ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:
1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (...)

Z przywołanych powyżej przepisów art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa i gdzie mają miejsca zamieszkania strony umowy.

Umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych również wtedy, gdy „rzecz” będąca przedmiotem umowy sprzedaży w chwili zawarcia umowy znajduje się za granicą pod warunkiem, że kupujący ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż w chwili zawarcia umowy sprzedaży samochód osobowy znajdował się za granicą oraz czynność zawarcia umowy również miała miejsce – jak wskazał Wnioskodawca – poza granicami Polski, tj. w Republice Czeskiej, należy stwierdzić, że przedstawiona we wniosku umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku, gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest samochód znajdujący się w chwili zawierania umowy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i sama umowa nie została zawarta na terytorium Rzeczypospolitej, to taka umowa nie jest objęta zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie zostały spełnione przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży. Tym samym Wnioskodawca nie ma obowiązku złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Sebastian42 / 2016-04-26 17:03:49

    Witam. Dziękuję za artykuł. Proszę jednak o krótkie wyjaśnienie. W przypadku gdy:
    umowa zawarta poza granicami Polski w dniu 22.03.16r, samochód również użytkowany poza granicami Polski. Ja pracuję i mieszka za granicą, ale na umowie kupna- sprzedaży napisałem polski adres. Czy jestem zwolniony z podatku PCC-3?
    Pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Krzysztof_S. / 2016-05-04 11:33:43

      Wpisanie polskiego adresu zamieszkania nie przeszkadza tutaj w skorzystaniu z wyłączenia z opodatkowania PCC. Ważne aby sama umowa była zawarta za granicą i samochód tam też się w chwili jej zawarcia znajdował. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: