eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umorzenie pożyczki: stawka ryczałtu ewidencjonowanego

Umorzenie pożyczki: stawka ryczałtu ewidencjonowanego

2016-06-02 11:13

Umorzenie pożyczki: stawka ryczałtu ewidencjonowanego

Pożyczka © ESCALA - Fotolia.com

3% stawka ryczałtu ewidencjonowanego ma zastosowanie m.in. do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosuje się ją w związku z tym do umorzonych bądź przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek czy kredytów (które mieszczą się w powyższych regulacjach) - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 31.05.2016 r. nr IBPB-1-1/4511-213/16/WRz.

Przeczytaj także: Przychód z umorzenia pożyczki na ryczałcie ewidencjonowanym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawczyni planuje zmianę formy opodatkowania dla prowadzonej działalności gospodarczej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zamierza zaciągnąć także pożyczkę, która ma zostać wykorzystana w celu uzyskania dodatkowych przychodów.

Możliwe jest przy tym, że w przypadku niepowodzenia planowanego przedsięwzięcia część lub całość pożyczki zostanie jej umorzona przez pożyczkodawcę. W związku z powyższym zainteresowana zadała pytanie czy i w jakiej wysokość będzie musiała od takiego umorzenia zapłacić podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

fot. ESCALA - Fotolia.com

Pożyczka

3% stawka ryczałtu ewidencjonowanego ma zastosowanie m.in. do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosuje się ją w związku z tym do umorzonych bądź przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek czy kredytów.


Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 2 pkt 6 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym. (...)

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że jeżeli w istocie Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej (kwestia ta stosownie do zadanego pytania i własnego stanowiska Wnioskodawcy w sprawie nie jest przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej), to w przypadku, niepowodzenia wskazanego we wniosku przedsięwzięcia i umorzenia przez inwestora części lub całości udzielonej pożyczki, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty z tego tytułu podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg 3% stawki.(...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: