eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Od 2018 r. tylko rozliczenia miesięczne VAT?

Od 2018 r. tylko rozliczenia miesięczne VAT?

2017-08-07 13:22

Od 2018 r. tylko rozliczenia miesięczne VAT?

VAT © macgyverhh

Już rok 2017 przyniósł istotne ograniczenia w stosowaniu kwartalnego sposobu rozliczania VAT. Część firm zostało tej możliwości pozbawiona, inne muszą odczekać pewien okres czasu, aby móc rozliczać się kwartalnie. W 2018 r. kwartalny system rozliczeń będzie jeszcze mniej popularny niż obecnie.
Deklaracje VAT-7K nadal występują i są stosowane. Nie mają do nich jednak prawa wszyscy.
Deklaracje VAT co do zasady są składane za okresy miesięczne. Jednakże mali podatnicy rozliczający się metodą kasową są obowiązani rozliczać podatek VAT oraz składać deklaracje za okresy kwartalne. Pozostali mali podatnicy VAT mogą natomiast dobrowolnie wybrać deklaracje kwartalne.

Od 2017 r. nie ma natomiast deklaracji VAT-7D, a więc formularzy kwartalnych przewidzianych dla podmiotów niebędących małymi podatnikami.

Małym podatnikiem VAT jest ten podatnik, którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczył w poprzednim roku kwoty 1 200 000 euro przeliczonej na PLN według średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1.000 zł. Na rok 2017 limit ten wynosi 5 157 100 zł.

W przypadku podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, będących agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - limitem dla małego podatnika jest równowartość 45 000 euro (193 392 zł na 2017 r.) kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku).

Małym podatnikom prawo do rozliczeń kwartalnych zostało jednak ograniczone. Otóż przed 2017 r. za małych podatników uprawnionych do takiego sposobu rozliczeń byli uważani m.in. nowi przedsiębiorcy. Od 2017 r. nowe firmy muszą poczekać 12 miesięcy, zanim kwartalne deklaracje będą dla nich dostępne. Mało tego, powyższy termin biegnie nie od daty rejestracji firmy, a daty rejestracji do VAT. W efekcie nawet przedsiębiorca z wieloletnim stażem może być zobligowany do rocznego wyczekiwania na prawo do kwartalnych deklaracji VAT. Ponadto kwartalnych deklaracji są pozbawieni także niektórzy podatnicy handlujący tzw. towarami wrażliwymi, wymienionymi w załączniku nr 13 do ustawy o VAT.

fot. macgyverhh

VAT

Podatnicy rozliczający VAT metodą kasową muszą rozliczać się kwartalnie


Co w roku 2018?


Od lipca 2016 r. resort finansów testuje nowe rozwiązanie w postaci jednolitych plików kontrolnych rejestrów VAT, które muszą wysyłać do niego co miesiąc określeni przedsiębiorcy. W 2016 r. byli to tylko duzi przedsiębiorcy w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z początkiem 2017 r. obowiązkiem tym zostali objęci mali oraz średni przedsiębiorcy. Obecnie tylko mikro-firmy JPK_VAT do fiskusa wysyłać nie muszą.

To się jednak zmieni z początkiem 2018 roku. Od stycznia przyszłego roku bowiem każdy czynny podatnik VAT będzie obowiązany do przekazywania w formie jednolitych plików kontrolnych rejestrów VAT do fiskusa bez względu na liczbę faktur. Co przy tym niezwykle ważne - rejestry te będą musiały być przekazywane bezwzględnie za okresy miesięczne - nawet wówczas, gdy wybrano kwartalny sposób rozliczania deklaracji.

W efekcie kwartalne rozliczanie VAT może stać sie jeszcze mniej popularne. Każdy podatnik VAT bowiem i tak co miesiąc będzie musiał sporządzać rejestry VAT i przekazywać je fiskusowi (obecnie na ogół rejestry takie są sporządzane jednorazowo po zakończeniu kwartału w terminie pozwalającym rozliczyć podatek VAT). Będzie zatem musiał dopełniać część obowiązków wykonywanych przez podatników rozliczających się miesięcznie. W rezultacie może zatem dojść do wniosku o rezygnacji z rozliczeń kwartalnych VAT - skoro i tak co miesiąc musi sporządzać rejestry.

Oceń

3 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.