eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Obowiązek podatkowy od usług z odwróconym VAT

Obowiązek podatkowy od usług z odwróconym VAT

2017-11-23 13:21

Obowiązek podatkowy od usług z odwróconym VAT

Kiedy wykazać odwrócony VAT od usług budowlanych? © kange_one - Fotolia.com

Nabywca wybranych towarów czy usług musi od nich rozliczyć podatek VAT. Problematyczne jest tutaj określenie, w którym momencie tego dokonać. O ile bowiem w przypadku towarów sytuacja wydaje się być prosta, tak przy usługach już niekoniecznie. A i sprzedawca może się tutaj pomylić.
Obowiązek podatkowy w VAT powstaje co do zasady z chwilą zakończenia dostawy towarów bądź wykonaniem usługi. Wcześniejsze lub późniejsze wystawienie faktury nie ma tutaj z reguły większego znaczenia. I zasadę tę stosuje się także do dostawy towarów w ramach odwrotnego obciążenia.
Jeżeli sprzedawca dokona dostawy towarów z odwróconym VAT-em w październiku, to ich nabywca musi z tego tytułu VAT rozliczyć w tym miesiącu, nawet gdy samą fakturę sprzedawca wystawi w listopadzie. Wskutek zastosowania odwrotnego obciążenia sprzedawca nie doliczy do tej sprzedaży VAT-u. Ten jest obowiązany rozliczyć nabywca - i to w październiku, mimo otrzymania faktury dopiero w listopadzie.

Sytuacja komplikuje się przy usługach budowlanych. Od tego roku bowiem te także mogą być rozliczane z odwróconym VAT. Skąd utrudnienie?
W przypadku świadczenia usług budowlanych i budowlano montażowych, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wystawienia faktury (mówi o tym art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT), o ile ta zostanie wystawiona na czas. Jeżeli zaś podatnik nie wystawi faktury bądź zrobi to z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu do jej wystawienia, czyli przy usługach budowlanych 30. dnia od dnia wykonania usług.

Warto też dodać, że wcześniejsze wpłacenie całości lub części ceny również skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego (od wpłaconej kwoty).

fot. kange_one - Fotolia.com

Kiedy wykazać odwrócony VAT od usług budowlanych?

Przy usługach budowlanych moment powstania obowiązku podatkowego jest ustalany w sposób szczególny. Jest to bowiem co do zasady dzień wystawienia faktury dokumentującej takie usługi. Z uwagi na brak innych regulacji, zasady takie należy stosować również w przypadku rozliczania tych usług w ramach odwrotnego obciążenia.


Jak zatem należałoby się zachować w opisanym wyżej w ramce przypadku z tym zastrzeżeniem, że przedmiotem transakcji byłaby usługa budowlana objęta odwrotnym obciążeniem a nie towar?
Ustawa o VAT nie określa odrębnych zasad określania momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia. Dlatego też, jeżeli w opisanej sytuacji firma budowlana wykonałaby roboty budowlane w październiku a fakturę za nie wystawiła dopiero w listopadzie, ale przed upływem 30 dni od wykonania usługi, to data tej faktury będzie wyznaczać moment rozliczenia VAT.

Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby jeszcze przed wystawieniem faktury nabywca zapłacił. Wówczas bowiem to data zapłaty oznaczałaby dzień, na który należy wykazać tę transakcję dla VAT.

Dodajmy w tym miejscu, że opisane zasady powstawania obowiązku podatkowego od usług budowlanych mają zastosowanie, gdy te muszą być udokumentowane fakturą (czyli mówiąc w uproszczeniu, gdy nabywcą jest podatnik).

W przypadku odwróconego VAT na usługi budowlane faktura taka powinna być zawsze wystawiana (jako że powyższe ma zastosowanie jedynie, gdy obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT). Dostawca wystawia tutaj fakturę, która nie określa stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Powinno się na niej natomiast znaleźć oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Nie można też zapominać, że sprzedaż taka jest opodatkowana. Zmienia się jedynie podmiot obowiązany do rozliczenia od niej podatku (którym jest nabywca zamiast sprzedawcy). Obie strony transakcji ujmują ją w deklaracji VAT, z tym że w różny sposób. Sprzedawca deklaruje tutaj jedynie wartość netto tej usługi oraz dodatkowo wykazuje ją na formularzu VAT-27. Nabywca natomiast deklaruje wartość netto jak też obliczony od niej podatek należny oraz - gdy przysługuje mu takie prawo, podatek naliczony do odliczenia.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • MartaK / 2017-11-29 17:33:47

    Rozliczyłam vat z Tax Polem, okazało się, że mogę odliczyć nie tylko mieszkanie i paliwo ale nawet wynajmowanie samochodu. Myślałam, że można odliczać tylko benzynę i kwaterę. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.