eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jaki kurs waluty na fakturze korygującej?

Jaki kurs waluty na fakturze korygującej?

2018-09-12 13:48

Przeczytaj także: Zwrot faktury korygującej przez gminę nie przeszkadza rozliczeniu VAT


Stosownie do art. 29a ust. 14 ustawy, przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Zatem faktury korygujące dokumentujące obniżenie podstawy opodatkowania w transakcjach krajowych powinny być rozliczane (ujmowane w deklaracji podatkowej) w okresie rozliczeniowym określonym zgodnie z art. 29a ust. 13 i ust. 14 ustawy.

W myśl art. 29a ust. 15 pkt 1 ustawy, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Stosownie do art. 31a ust. 1 ustawy – w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez … na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Natomiast, w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez … na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Przepis ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio (art. 31a ust. 2 ustawy).

Przepis art. 31a ust. 1 ustawy znajduje zastosowanie kiedy podstawa opodatkowania jest wyrażona w walucie obcej. Wówczas kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez … na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Alternatywnie podatnik kwoty wyrażone w walucie obcej może przeliczać na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

W tym miejscu należy wskazać, że co do zasady, do przeliczania kwot wykazanych w walucie obcej na fakturach korygujących zastosowanie ma taki sam kurs waluty obcej, jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej, w przypadku wystąpienia „pierwotnej przyczyny korekty”, tj. gdy dana przyczyna istniała już (była znana) w momencie rozliczania danej transakcji gospodarczej. W takim przypadku bowiem korekta ma na celu jedynie doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości, co do którego miało miejsce wadliwe jego udokumentowanie oraz rozliczenie za dany okres. W przypadku natomiast korekt z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie realizacji transakcji pierwotnej i nie podlegały udokumentowaniu, w szczególności zwiększających podstawę opodatkowania, mamy do czynienia z nowymi okolicznościami, które podlegają rozliczeniu w momencie ich zaistnienia. W związku z tym nie ma podstaw, aby stosować do nich taki sam kurs waluty obcej jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy w świetle okoliczności niniejszej sprawy, odnosząc się do faktur korygujących pierwszego rodzaju, tj. wystawionych w celu skorygowania błędu, który istniał już w chwili wystawienia faktury pierwotnej wskazać należy, że przeliczenia kwot wykazanych w walucie obcej na tych fakturach Wnioskodawca winien dokonać w następujący sposób:

Odnosząc się do korekty sprzedaży towarów na rzecz podmiotów krajowych, powodującej obniżenie podstawy opodatkowania, należy wskazać w pierwszej kolejności, że – na mocy art. 19a ust. 1 ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7 11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W przypadku ww. korekty sprzedaży powodującej obniżenie podstawy opodatkowania – rozliczenia korekty należy dokonać na moment otrzymania przez Wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów – stosownie do przepisów art. 29a ust. 13 i ust. 14 ustawy.

Zatem, zdaniem tut. Organu, rozliczenie ww. korekty powinno nastąpić według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez …. na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury pierwotnej. Zainteresowany bowiem twierdzi, iż w przypadku dostaw krajowych właściwym będzie kurs średni … na ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie faktury korygującej, która zmniejsza kwotę podatku.

Natomiast w przypadku korekty powodującej podwyższenie podstawy opodatkowania z przyczyn istniejących już w chwili wystawienia faktury pierwotnej, rozliczenie ww. korekty winno nastąpić w okresie rozliczenia faktury pierwotnej, według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez …. na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego dla transakcji pierwotnej.(…)

Odnośnie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, przez którą zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8, należy wskazać, że stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy – w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 4 oraz art. 20a. Przy czym należy zauważyć, że w odniesieniu do ww. transakcji będzie mieć zastosowanie art. 29a ust. 15 ustawy.

W przypadku korekty wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powodującej zarówno podwyższenie jak i obniżenie podstawy opodatkowania, z przyczyn istniejących już w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu danej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, przeliczenia kwot wykazanych w walucie obcej należy dokonać według średniego kursu tej waluty obcej ogłoszonego przez …. na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Z kolei odnosząc się do transakcji eksportu towarów należy wskazać, że obowiązek podatkowy dla tych transakcji powstaje, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą dokonania dostawy towarów. Także w tym przypadku zastosowanie będzie mieć art. 29a ust. 15 ustawy.

Z uwagi na powyższe, w przypadku korekty dotyczącej eksportu towarów powodującej podwyższenie, jak również obniżenie podstawy opodatkowania, z przyczyn istniejących w chwili wystawienia faktury pierwotnej, rozliczenia Spółka winna dokonać w okresie rozliczenia faktury pierwotnej, według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez …. na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.(…)

Z kolei mając na uwadze powołane przepisy w okolicznościach przedmiotowej sprawy, odnosząc się do wskazanych w opisie sprawy faktur korygujących drugiego rodzaju, wystawianych – jak wskazał Zainteresowany – z przyczyn o charakterze wtórnym, przeliczenia kwot wykazanych w walucie obcej na tych fakturach Wnioskodawca winien dokonać w następujący sposób:

W przypadku krajowych dostaw towarów, Zainteresowany winien dokonać rozliczenia w okresie rozliczeniowym wystawienia faktury korygującej, według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez …. na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej.

Odnośnie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, Spółka winna dokonać rozliczenia ww. transakcji w okresie rozliczeniowym, w którym powstała przyczyna korekty, według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez …. na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej.

Także w sytuacji korekty donośnie eksportu towarów, Zainteresowany winien dokonać rozliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym powstała przyczyna korekty, według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez … na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: