eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód osobowy na firmę: zmiany w podatkach 2019

Samochód osobowy na firmę: zmiany w podatkach 2019

2018-11-23 13:30

Samochód osobowy na firmę: zmiany w podatkach 2019

Firmowe samochody osobowe: komplikuje się ich rozliczenie © opolja - Fotolia.com

Od Nowego Roku wchodzą w życie przepisy, które znacznie zmienią sposób rozliczania kosztów, związanych z użytkowaniem samochodu przez przedsiębiorcę oraz leasingiem. Osoby prowadzące działalność stracą. Przedsiębiorco! Do końca roku masz czas, by zaoszczędzić trochę pieniędzy.
W Polsce zarejestrowano ponad 3 miliony przedsiębiorstw jednoosobowych. Właściciele znacznej większości z nich korzystają w swojej działalności z samochodów. Zmiany dotyczą każdego, kto łączy przejazdy służbowe z prywatnymi.

Jak to jest teraz?


Do tej pory sprawa była prosta. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz samochód w ewidencji firmy, możesz wrzucać w koszty wydatki, związane z eksploatacją. Co się do nich zalicza?
Dla uproszczenia przyjmijmy, że miesięcznie płacisz za eksploatację samochodu 1230 zł brutto (1000 zł netto plus 230 zł podatek VAT). Połowę podatku VAT – 115 zł – możesz odliczyć od podatku należnego, który musisz oddać państwu. Przyjmijmy, że w miesiącu sprzedałeś usługi za 5000 zł netto. Od tej kwoty musisz odprowadzić 1150 zł podatku należnego (przy założeniu, że płacisz VAT 23%) do urzędu skarbowego. I tę sumę pomniejszasz o 115 zł za eksploatację samochodu.

Wartość netto wydatków na auto (1000 zł) powiększasz o drugą połowę podatku VAT – 115 zł. Łącznie mamy 1115 zł. 18% od tej kwoty – 201 zł – możesz odliczyć od podatku dochodowego, jeśli taki musisz zapłacić. Podsumowując: przedsiębiorca, który użytkuje obecnie samochód w swojej firmie, od 1230 zł wydanych na auto może odliczyć 316 zł podatku. Za naprawy, paliwo, parking itd. płaci nie 1230 zł, jak osoba fizyczna, a 914 zł.

Rozliczanie samochodu w nowym roku


Od nowego roku sporo się zmieni. VAT będzie odliczany jak do tej pory, różnica jest w rozliczaniu podatku dochodowego.
W sytuacji, gdy samochód jest wykorzystywany w celu służbowo-prywatnym, podatnik będzie mógł odliczyć jedynie 75 procent wydatków. Upraszczając – zamiast możliwości odjęcia od podatku 201 zł, będzie można odliczyć 151 zł (201 zł x 75%). Czyli po Nowym Roku, na każde 1230 zł (brutto) na eksploatację samochodu, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć o 50 zł mniej. Zamiast 914 zł zapłaci 964 zł. Jeśli założymy, że w ciągu roku wydaje na użytkowanie samochodu 14760 zł, straci 600 zł.

Dlatego jeśli przedsiębiorca wie, że czeka go spory wydatek związany z samochodem (np. wymiana opon, grubsza naprawa), powinien załatwić go przed końcem grudnia.

fot. opolja - Fotolia.com

Firmowe samochody osobowe: komplikuje się ich rozliczenie

W 2019 r. zmienią się zasady rozliczania w kosztach firmy samochodów osobowych. Fiskus zadbał o to, aby do budżetu wpłynęło więcej pieniędzy z kieszeni przedsiębiorców. I tak rozpoznają oni w kosztach jedynie 75% wydatków na eksploatację pojazdów, nie rozliczą pełnej kwoty leasingu, czy zaliczą do kosztów mniejsze kwoty z tytułu używania w firmie pojazdu prywatnego.


Od nowych przepisów trudno będzie uciec. Można prowadzić szczegółową ewidencję, która potwierdza wykorzystanie samochodu jedynie do celów służbowych. Na jej podstawie możliwe będzie rozliczanie całości kosztów. To będzie jednak prawie niewykonalne. Specjaliści uważają, że przejazd z pracy do domu dyskwalifikuje auto jako wyłącznie służbowe.

Leasing – duże zmiany


Duże zmiany czekają także przedsiębiorców, którzy zamierzają wziąć samochód w leasing. Do tej pory nie było w tej kwestii ograniczeń. Biznesmeni brali „na firmę” samochody za np. milion złotych. I odliczali od nich spory podatek.

W nowym roku to się zmieni. Możliwość odliczenia na dotychczasowych zasadach będzie dotyczyła jedynie samochodów do 134 529 zł netto (165 470 zł brutto). W ustawie jest mowa o kwocie 150 000 zł, ale przedsiębiorcy odliczają 50 procent podatku VAT. Jeżeli ktoś nie jest podatnikiem VAT, obowiązuje go właśnie wartość 150 000 zł. Wyjątkiem są auta elektryczne – będzie można za nie zapłacić 225 000 zł brutto dla osób, które nie odliczają podatku VAT i 250 920 zł dla VAT-owców.

Fiskus przygotował nowe regulacje tak, by trudno je było obejść. Jeśli kupimy dwukrotnie droższe auto niż przewiduje limit, do kosztów wrzucimy jedynie połowę raty leasingowej. Przy samochodzie 10 razy droższym - tylko jedną dziesiątą. Nowe przepisy będą dotyczyły też najmu długoterminowego. Firma świadcząca taką usługę będzie musiała wyszczególnić na fakturze, jaka część dotyczy najmu samochodu, a jaka pozostałej części (naprawy, ubezpieczenie itd.). Ta pierwsza będzie objęta pełnym odliczeniem, a druga w wysokości 75 procent.

Koszt naprawy samochodu – ile możesz stracić po 1.01.2019 r.


Samochody lubią się psuć. Do końca roku przedsiębiorcy, którzy mają auto na firmę, mogą odliczać pełen koszt naprawy. A ten czasami może być całkiem spory. W Audi A6 C6 z 3-litrowym silnikiem Diesla (oraz bliźniaczych silnikach z logo VW) rozrząd oparty na łańcuszku jest teoretycznie dożywotni. W praktyce po 250 000-300 000 km nadaje się do wymiany. Jej koszt to 8500 zł brutto (6910 zł netto plus 1590 zł VAT). Jest drogo, bo zestaw naprawczy obejmuje cztery łańcuchy rozrządu oraz sześć elementów, które pełnią rolę ślizgów lub napinaczy. Aby wymienić części, trzeba wyjąć silnik.

Do końca roku przedsiębiorca – właściciel takiego samochodu – mógł odliczyć połowę podatku VAT-u (795 zł) i 1175 zł od podatku dochodowego. Od 1 stycznia 2019 roku nadal będzie można odliczyć VAT, ale podatek dochodowy pomniejszymy jedynie o 881 zł, czyli 294 zł mniej. Podsumowując: nasz przedsiębiorca za naprawę zapłaciłby do końca roku 6530 zł, a później 6824 zł.

Podobnie sprawa będzie wyglądać w przypadku mniej kosztownych ale częstszych napraw lub sezonowych wymianach elementów naszego auta.

„Kilometrówka” po nowemu


Jeśli obecnie masz działalność gospodarczą i wykorzystujesz podczas jej prowadzenia samochód prywatny, możesz odliczać od podatku część wydatków, które ponosisz. W tym celu prowadzi się ewidencję – tzw. kilometrówkę. Należy w niej notować wszystkie przejazdy, związane z działalnością gospodarczą. Jeśli „nabijesz” w ten sposób 1000 km miesięcznie, mnożysz je przez urzędową stawkę 0,8358 zł. Otrzymujemy kwotę 835,8 zł. W sytuacji, gdy wydatki na samochód są większe, przyjmujemy podstawę do odliczenia podatku kwotę 835,8 zł. I na odwrót – mniejsze niż 835,8 zł wydatki na samochód (na przykład 653,27 zł) sprawiają, że jako podstawę odliczenia podatku przyjmujemy kwotę 653,27 zł. Od tej kwoty można odliczyć 18-procentowy podatek dochodowy.

Od Nowego Roku to też się zmienia – ewidencja będzie co prawda prostsza, ale do kosztów uzyskania przychodu będziemy mogli zaliczyć jedynie 20 procent poniesionych wydatków. Czyli zakładając, że nasze wydatki na samochód wyniosły 653,27 zł, podatek będzie można odliczyć od 20 procent tej sumy, a więc od 131 zł.

Czy sprzedaż samochodów nie zanurkuje?


Część nowych przepisów jest korzystna dla przedsiębiorców. Obecnie obowiązuje limit amortyzacji 20 000 euro (ok. 86 000 zł). Droższe samochody były amortyzowane wyłącznie do tej kwoty. Od Nowego Roku limit ten zostanie zniesiony. Będą miały zastosowanie inne ograniczenia - 150 000 zł i 225 000 zł dla samochodów elektrycznych, o których piszemy wyżej. To jednak niewielkie pocieszenie.

W 2017 roku sprzedano w Polsce 483 tysiące samochodów, z czego 70 procent z nich kupiły firmy, także jednoosobowe. To daje około 338 tysięcy sztuk. Pytanie, czy te słupki po 1 stycznia 2019 roku nie spadną.

Specjaliści twierdzą, że przedsiębiorcy będą próbowali uciec przed przepisami. W jaki sposób?
Badania Business Centre Club dowodzą, że jedna czwarta przedsiębiorców planuje lub rozważa rejestrację swojej floty w krajach, w których obowiązują bardziej sprzyjające przepisy podatkowe. Drugim rozwiązaniem może być… zmiana samochodu osobowego na ciężarowy. Po pierwsze nowe przepisy nie dotyczą ciężarówek, a po drugie podczas korzystania z nich przysługuje pełne odliczenie VAT.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Samochód osobowy na firmę: zmiany w podatkach 2019

    leszekmarciniak / 2019-07-15 13:27:16

    Biuro Gama to miejsce, gdzie można spokojnie powierzyć finanse swojej działalności innym osobom! Doświadczeni ksiegowi, bardzo sprawna obsługa (nawet w newraligicznych okresach jak koniec roku czy wakacje...) Ja do tej pory na Gamie się nigdy nie zawiodlem i właśnie za to jestem im najbardziej wdzięczny. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: