eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Umowa zlecenie: strony umowy a podatek dochodowy

Umowa zlecenie: strony umowy a podatek dochodowy

2008-08-18 13:08

Przepisy pozwalają, aby osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zawierały pomiędzy sobą umowy zlecenie. Problematyczne może się jednak okazać właściwe rozliczenie przychodów uzyskanych z tych tytułów ze strony podatkowej. W niniejszym artykule omówimy kwestie podatkowe w sytuacji, gdy stronami tejże umowy są polscy podatnicy.
Umowa zlecenie, podobnie jak i umowa o dzieło, została uregulowana w kodeksie cywilnym. Jest ona umową, w której jedna ze stron (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej na rzecz drugiej ze stron (zleceniodawca). W zasadzie wszelkie umowy o świadczenie usług wyczerpują znamiona tej umowy (z wyłączeniem umów odrębnie uregulowanych, takich jak umowa agencyjna, o dzieło czy o pracę).

Umowy zlecenia bardzo często występują na linii zakład pracy (pracodawca) - osoba fizyczna (pracownik zatrudniony na zlecenie), przedsiębiorca - przedsiębiorca czy osoba fizyczna – przedsiębiorca. Przepisy kodeksu pracy nie zabraniają jednak zawierania ich także na linii osoba fizyczna - osoba fizyczna. Należy jednak pamiętać, iż w zależności od rodzaju stron umowy, różnie wygląda ich rozliczenie podatkowe.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2) uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej).

Ustawodawca w powyższym przepisie zatem wyraźnie wskazał, kiedy mamy do czynienia z przychodami z działalności wykonywanej osobiście. Jest tak wtedy, gdy przychody te podatnik uzyskuje od osoby fizycznej prowadzącej działalności gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - czyli co do zasady, gdy zleceniodawcą jest przedsiębiorca i o ile zlecenie to nie będzie zawarte przez podatnika (zleceniobiorcę) w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (czyli jako osoba prywatna).

 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.