eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga meldunkowa gdy zameldowany jeden małżonek?

Ulga meldunkowa gdy zameldowany jeden małżonek?

2009-04-15 06:23

Sprzedaż przez małżonków nieruchomości nabytej w latach 2007-2008 jest zwolniona z podatku dochodowego, jeżeli chociażby jeden z tych małżonków był w niej zameldowany na okres co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 24 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 12/09.

Przeczytaj także: 2014 r. bez ulgi meldunkowej w podatku dochodowym

Przypomnijmy, dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w latach 2007-2008 (o ile sprzedaż ta ma miejsce przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym nieruchomość taką lub prawo nabyto) może być zwolniony z podatku w sytuacji, gdy w nieruchomości tej podatnik był zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Co istotne wlicza się tutaj zarówno okres przed jak i po nabyciu takiej nieruchomości (jeżeli kiedykolwiek podatnik w danej nieruchomości był zameldowany na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy, zwolnienie przysługuje – bez względu na to, czy w okresie tym był jej właścicielem).

Dodatkowo, przepisy określające powyższe zwolnienie wskazywały, że ma ono zastosowanie łącznie do obojga małżonków (art. 21 ust. 22 ustawy).

I właśnie to ostatnie określenie sprawia spore trudności interpretacyjne. Przepis ten nie wskazuje bowiem wprost, czy zameldowanie w danej nieruchomości przez co najmniej rok czasu przez jednego małżonka uprawnia do skorzystania z ulgi także drugiego małżonka, który w niej nie był zameldowany. Co za tym idzie, rodzi się pytanie, czy dochód w części przypadający na tego drugiego małżonka należy opodatkować podatkiem dochodowym?

Fiskus w tej kwestii co do zasady stoi na stanowisku, iż aby oboje małżonkowie mogli skorzystać z omawianego zwolnienia, każdy z nich musi być w danej nieruchomości zameldowany na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia. Jeżeli warunek ten spełnia tylko jeden z małżonków, to tylko jemu przysługuje to zwolnienie. Czy postępuje on słusznie?

Zdaniem WSA w Bydgoszczy nie. W wyroku wskazanym we wstępie uznał on bowiem, iż mimo spełnienia warunku zameldowania tylko przez jednego z małżonków, zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Uznanie, iż zwolnienie takie przysługuje jedynie temu małżonkowi, który w nieruchomości był zameldowany spowodowałoby bowiem, iż art. 21 ust. 22 ustawy jest zbędny.

Podobne stanowisko wyraził WSA w Lublinie w wyroku z dnia 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt I SA/Lu 622/08), w którym to uznał on „że brzmienie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 126 i art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że spełnienie warunku niezbędnego do skorzystania z ulgi meldunkowej przez jednego z małżonków (przesłanki zameldowania przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy w zbywanym lokalu) powoduje, że z przedmiotowej ulgi mogą skorzystać łącznie oboje małżonkowie. Dzielenie dochodu ze sprzedaży mieszkania w celu jego opodatkowania z powodu nie spełnienia przez jednego z nich w/w przesłanki nie ma uzasadnienia w przepisach w/w ustawy, ani w żadnych innych”

Warto w tym miejscu przytoczyć także dodatkowy wniosek wyrażony w wyroku WSA w Bydgoszczy. Mianowicie sąd wskazał, iż „jeżeli jeden z małżonków jest zameldowany na pobyt stały w innym miejscu niż drugi z małżonków, który zamieszkuje w zbywanym lokalu i spełnia przesłanki do skorzystania z ulgi meldunkowej, to interesy życiowe tego pierwszego z małżonków powinny być trwale związane z tym drugim lokalem. Tylko wówczas będzie istniała możliwość skorzystania przez obydwu małżonków z ulgi z tytułu zbywania mieszkania”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: