E-deklaracje: podpis przez pełnomocnika
2009-04-14 06:07
Przeczytaj także: Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi
Zmiany wprowadzone powyższymi aktami pozwalają płatnikom i podatnikom na składanie elektronicznych deklaracji podatkowych przez Internet bez wcześniejszego zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego.W myśl dotychczasowych przepisów podatnik lub płatnik zamierzający składać deklaracje w formie elektronicznej zobowiązany był zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie ewidencji podatników i płatników oraz wskazać osobę lub osoby upoważnione do składania deklaracji w tej formie i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym.
Elektroniczną deklarację podatkową można złożyć na stronie .
Nowością wprowadzaną przez przepisy jest również możność złożenia elektronicznej deklaracji podatkowej przez pełnomocnika. Wzór pełnomocnictwa oraz zawiadomienia o jego odwołaniu (w postaci odpowiednich formularzy) określa ww. rozporządzenie.
Bezpieczeństwo świadczonej usługi ma być zapewnione dzięki wprowadzeniu bezpłatnego podpisu elektronicznego opartego na takich cechach podatnika jak: nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP i PESEL (o ile podatnik posiada) oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym.
Złożenie zeznania nie wymaga podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.
Po złożeniu deklaracji podatnik otrzymuje tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Mimo wprowadzonych zmian, korektę zeznania możemy składać tylko w formie papierowej.
![Postępowania podatkowe: doręczanie pism pełnomocnikowi [© ngad - Fotolia.com] Postępowania podatkowe: doręczanie pism pełnomocnikowi](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/e-podpis/Postepowania-podatkowe-doreczanie-pism-pelnomocnikowi-218086-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Pół roku po zmianach w podatku od nieruchomości: chaos, ryzyko, ale i szansa na oszczędności
-
Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?
-
Wakacje przedsiębiorcy a koszty firmowe - co i kiedy można odliczyć?
-
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła - kluczowe objaśnienia MF po latach oczekiwania