eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ostatni tydzień płacenia podatków

Ostatni tydzień płacenia podatków

2009-06-09 02:01

Jak co roku - w połowie czerwca - obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej. Dokładną datę poznamy 10 czerwca, ale dobra informacja na już jest taka, że w tym roku wypada on wcześniej niż kiedykolwiek do tej pory.

Przeczytaj także: Dzień Wolności Podatkowej w UE 2023. Polska na 10. pozycji w Europie

Symbolicznie Dzień Wolności Podatkowej, oznacza dzień, w którym przestajemy płacić państwu, a zaczynamy zarabiać na siebie, bo teoretycznie w tym dniu całoroczne wydatki budżetowe - na które składają się teoretycznie nasze podatki - zostają pokryte przez wypracowany przez nas od początku roku dochód. To, kiedy wypadnie ten dzień, zależy zatem od udziału wydatków publicznych w PKB naszego kraju.

Jak się oblicza DWP?
Obliczając Dzień Wolności Podatkowej Centrum im. Adama Smitha bierze pod uwagę stosunek wydatków budżetowych do PKB. Pod uwagę brane są kwoty zawarte w założeniach budżetowych Ministra Finansów na dany rok.

Skąd idea DWP?
Idea Dnia Wolności Podatkowej narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz DWP został obliczony w 1900 roku i przypadał na koniec stycznia! W 2009 w USA jest to dopiero 13 kwietnia.

Kto liczy?
W każdym kraju obliczaniem DWP zajmują się organizacje pozarządowe. W Stanach Zjednoczonych Dzień Wolności Podatkowej oblicza , a w Wielkiej Brytanii . W Polsce od 1994 roku Dzień Wolności Podatkowej oblicza .

Dniu Wolności Podatkowej patronuje m.in. serwis eGospodarka.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: