eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Korekta VAT-UEK a wyjaśnienie przyczyn

Korekta VAT-UEK a wyjaśnienie przyczyn

2010-07-16 13:10

Wystąpienie zdarzeń powodujących zmiany w uprzednio złożonych formularzach podatkowych skutkuje koniecznością ich skorygowania. Podobnie jest w sytuacji, gdy nieumyślnie (a nawet umyślnie) przy sporządzaniu deklaracji podatnik popełnił błąd. Wraz z korektą należy złożyć także pisemne wyjaśnienie przyczyn jej złożenia. Czy obowiązek taki ciąży także przy składaniu korekt informacji podsumowujących?

Przeczytaj także: Kwartalne informacje podsumowujące VAT-UE

Przypomnijmy, zgodnie z art. 100 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy zawierający transakcje unijne (WNT, WDT, świadczenie usług na rzecz podatników unijnych) są obowiązani informować fiskusa o kontrahentach, z którymi transakcje te są zawierane oraz o ich wartości. Obowiązku tego dopełnia się poprzez złożenie informacji podsumowującej VAT-UE (z ewentualnymi załącznikami) w terminie do 15-tego bądź 25-tego (w przypadku podatników składających takie informacje drogą elektroniczną) dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowych od tych transakcji. Jeżeli spełnione są dodatkowe warunki (wartość danych transakcji nie przekracza określonych limitów), informacje takie można składać za okresy kwartalne.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonych informacjach podsumowujących podmiot, który złożył informację podsumowującą, jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę błędnej informacji podsumowującej. Tak stanowi art. 101 ustawy o VAT.

Generalnie zasady korygowania deklaracji zostały określone w Ordynacji podatkowej. Art. 81 §1 tej ustawy mówi, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Jednakże uprawnienie do skorygowania deklaracji:
  1. ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
  2. przysługuje nadal po zakończeniu:
    a) kontroli podatkowej,
    b) postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Korekta złożona w przypadku określonym w pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych. O tym stanowi art. 81a Ordynacji podatkowej.

Sposób dokonania korekty został z kolei określony w art. 81 §2 O.p., zgodnie z którym skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Większość korekt opiera się na tych właśnie przepisach Ordynacji podatkowej. Inne ustawy podatkowe nie regulują tej kwestii. Jak już jednak wskazano wyżej, inaczej jest w przypadku informacji podsumowujących. Tutaj reguły ich korekt zostały wskazane wprost w ustawie o podatku od towarów i usług. Dodatkowo korekty takiej informacji dokonuje się na innym formularzu, niż był złożony pierwotnie, z którego jasno wynika, jakie pozycje są korygowane. Przypomnijmy, informacja podsumowująca jest oznaczone symbolem VAT-UE, zaś korekta informacji podsumowującej symbolem VAT-UEK. W przypadku pozostałych deklaracji korekty dokonuje się na tym samym formularzu poprzez zaznaczenie innego kwadratu oznaczonego jako „korekta”.

Powstają zatem wątpliwości, czy przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie korekt (w tym przede wszystkim w zakresie pisemnych wyjaśnień przyczyn korekty) mają zastosowanie do korekt informacji podsumowujących. Wątpliwości te dodatkowo wzmaga fakt, że przepisy Ordynacji podatkowej mówią o korekcie „deklaracji”, a tutaj mamy do czynienia z „informacją podsumowującą”. Formularz ten ma jedynie charakter informacyjny (informuje organ podatkowy o wysokości zawartych transakcji) a nie rozliczeniowy, z czym mamy do czynienia np. w przypadku deklaracji VAT.

Istnieją w związku z tym podstawy, by sądzić, że w przypadku korekt informacji podsumowujących nie ma obowiązku dołączania do nich wyjaśnień przyczyn ich składania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby informację taką do korekty dołączyć, co obecnie jest praktykowane przez organy podatkowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: