eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Od kiedy podwyższone koszty uzyskania przychodu?

Od kiedy podwyższone koszty uzyskania przychodu?

2011-07-12 13:32

W zależności od tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, w której znajduje się zakład pracy czy też nie, przysługują mu standardowe lub podwyższone koszty uzyskania przychodu. Kiedy jednak dokonać zmiany jednych na drugie w przypadku, gdy pracownik się przeprowadził w trakcie miesiąca?
Rozpatrzmy następującą sytuację: 6 czerwca 2011 r. pracownik zmienił miejsce zamieszkania na miejscowość inną, aniżeli ta, w której znajduje się zakład pracy. Pracodawcę o powyższym powiadomił 7 czerwca 2011 r. W zakładzie pracy wynagrodzenia są wypłacane 10-tego dnia miesiąca następującego po tym, którego dane wynagrodzenie dotyczy. Co za tym idzie 10 czerwca 2011 r. pracownik ten otrzymał wynagrodzenie za maj. Od którego miesiąca należy stosować mu podwyższone koszty uzyskania przychodu? – za maj, czerwiec, czy lipiec?

Pracownicze zryczałtowane koszty uzyskania przychodu zostały przez ustawodawcę określone w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej wynoszą:
  1. 111,25 zł miesięcznie
  2. 139,06 zł miesięcznie, jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę

Stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy pracownik złoży pracodawcy oświadczenie o spełnieniu warunku określonego wyżej (czyli że mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy).

Przepisy przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają natomiast prawa do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów od zamieszkiwania pracownika w innej miejscowości, aniżeli ta, w której jest położony zakład pracy, przez cały miesiąc. Tym samym prawidłowe wydaje się być stanowisko, zgodnie z którym, aby stosować podwyższone pracownicze koszty uzyskania przychodów, wystarczy zamieszkiwanie w innej miejscowości jedynie przez część miesiąca.

Pracownik z naszego przykładu miejsce zamieszkania zmienił 6 czerwca 2011 r., o czym niezwłocznie zawiadomił pracodawcę. Tym samym, zdaniem autora, przy ustalaniu zaliczki na podatek od jego wynagrodzenia już za ten miesiąc pracodawca powinien uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodu.

Standardowe koszty należy natomiast zastosować jeszcze do wynagrodzenia wypłaconego w czerwcu 2011 r. O ile bowiem zostało ono wypłacone już po przeprowadzce i złożeniu przez pracownika stosownego oświadczenia o zmianie miejsca zamieszkania, tak dotyczy ono miesiąca maja, a wtedy miejscowość, w której mieszkał pracownik była taka sama, jak ta, w której znajduje się zakład pracy. Trudno zatem uznać, że i za ten miesiąc przysługują mu podwyższone pracownicze koszty uzyskania przychodu.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.