eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Proces sądowy: koszty postępowania jako podatkowe?

Proces sądowy: koszty postępowania jako podatkowe?

2011-09-27 11:42

Przeczytaj także: Wydatki związane z prowadzeniem procesu sądowego w kosztach podatkowych


Powołana interpretacja potwierdza tezę, że jeśli podatnik ponosi koszty w związku z obroną przed sądem swoich interesów i ma do tego racjonalne podstawy, to koszty te może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i to bez względu na końcowe rozstrzygnięcie sporu.

Zwróć uwagę!
Przegrana czy zawarcie ugody nie wyklucza potraktowania poniesionych kosztów procesowych jako kosztów uzyskania przychodów.


Niewykonanie zobowiązań wobec kontrahentów a koszty procesowe
Możliwość zaliczenia ponoszonych wydatków związanych z procesami sądowymi w ciężar kosztów uzyskania przychodów należy rozpatrywać pod kątem, czy były one poniesione w celu obrony przed bezpodstawnie kierowanymi roszczeniami oraz w związku z funkcjonowaniem podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a nie w związku z niewykonaniem zobowiązań. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 września 2010 r., nr ILPB1/415-763/10-4/AO. Organ podatkowy odniósł się w niej do sytuacji, w której podatnik nie zapłacił importerowi za dostarczone mu agregaty. Importer wniósł do sądu pozew przeciwko podatnikowi. Sąd wydał wyrok nakazujący zapłatę kwoty głównej, odsetek oraz zwrot kosztów procesu, w tym zastępstwa procesowego. Jak wyjaśnił powołany organ podatkowy: "(...) Skoro zainteresowany nie zapłacił za przedmiotowe agregaty, zamontowane w obiekcie, który budował dla swojego klienta i których odbioru dokonał syn Wnioskodawcy, to nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań wobec importera. Zatem, należy uznać, iż koszty sądowe poniesione przez Wnioskodawcę nie pozostawały w związku z uzyskiwanymi przychodami i nie miały na celu zachowania źródła przychodów. Poniesione wydatki jakimi są koszty sądowe obejmujące zwrot kosztów sądowych oraz zastępstwa procesowego, nie przyczyniły się w żaden sposób do uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Zasądzone koszty były efektem niewykonania zobowiązań wobec importera. Wydatki te nie spełniają więc warunku kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2009 r., nr IBPBI/2/423-1037/09/BG wypowiedział się w sprawie kosztów poniesionych przez spółkę, która w związku z brakiem płynności finansowej nie płaci zobowiązań swoim dostawcom. Dostawcy ci kierują swoje roszczenia na drogę sądową. W wyniku wyroków sądowych zasądzających roszczenia spółka ponosi koszty sądowe obejmujące: zwrot opłat i kosztów sądowych, zastępstwa procesowego. Jej zdaniem, koszty takie wiążą się z przedmiotem jej działalności, bo ich ponoszenie bierze się z pogorszenia płynności finansowej, co jest elementem ryzyka gospodarczego, nieodłącznie związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatem stosownie do ogólnej reguły wynikającej z art. 15 ust. 1 updop wspomniane koszty, mając związek z działalnością, realizującą przychody, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Uznał, że: "Poniesione wydatki jakimi są koszty sądowe obejmujące zwrot opłat i kosztów sądowych, zastępstwa procesowego nie przyczyniły się w żaden sposób do uzyskanego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie były to również normalne koszty funkcjonowania Wnioskodawcy. Zasądzone koszty były efektem niewykonania zobowiązań wobec dostawców. Wydatki te nie spełniają więc warunku kosztów poniesionych w celu zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, albowiem były one następstwem niewykonania przez Wnioskodawcę ciążących na nim zobowiązań".

Zwróć uwagę!
Poniesione przez dłużnika koszty procesowe w związku ze sprawą sądową o uregulowanie bezspornych zobowiązań wobec dostawców nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.


Proces o zniesławienie
Kosztem działalności gospodarczej mogą być też wydatki na usługi prawne ponoszone w związku z postępowaniem karnym. Świadczy o tym interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 października 2007 r., nr ILPB1/415-23/07-2/AP. We wniosku o interpretację podatnik zapytał czy koszt honorarium adwokata za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania karnego wszczętego z oskarżenia prywatnego, dotyczącego przestępstwa zniesławienia stanowi koszt uzyskania przychodów. Zaznaczył, że podjęte działania miały na celu ochronę przed pomówieniami, które naraziły go na utratę zaufania potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej. Organ podatkowy stwierdził, że takie koszty - niezależnie od rezultatu procesu - mogą być zaliczone do kosztów podatkowych, ponieważ ich poniesienie ma na celu zabezpieczenie źródła uzyskiwanych przychodów.

Wydatki poniesione na spór sądowy potrącamy w dacie poniesienia
Jeśli ustalimy, że wydatki poniesione na spór sądowy mogą być kosztem podatkowym, wówczas trzeba określić właściwy moment dokonania ich potrącenia. Kosztów tych nie można przypisać bezpośrednio do konkretnych przychodów, należy je uznać za koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Powinny być one potrącane w dacie poniesienia (art. 22 ust. 5c updof i art. 15 ust. 4d updop).

Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2011 r., nr ILPB1/415-1193/10-2/AP, gdzie wypowiedział się w sprawie potrącenia kosztów procesów oraz zastępstwa procesowego przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Uznał, że w tym przypadku, stosownie do art. 22 ust. 6b updof, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: