eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Czynsz za mieszkanie: umorzenie w zeznaniu rocznym

Czynsz za mieszkanie: umorzenie w zeznaniu rocznym

2012-03-20 13:09

Wartość umorzonych zaległości z tytułu opłat czynszowych stanowi dla podatnika przychód. W związku z tym podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co skutkuje koniecznością wykazania stosownej wartości w rocznym zeznaniu podatkowym.
Przyczyny umorzenia zobowiązania z opłat czynszowych takiej decyzji mogą być różne, aczkolwiek najczęściej wynikają one z trudnej sytuacji materialnej lub życiowej zadłużonego lokatora. Podatnik powinien jednak pamiętać, że może ono również wynikać z przedawnienia przeterminowanych długów.

Tak czy inaczej podatkowe skutki takiego zdarzenia są podobne, co zostało przedstawione w dwóch niezależnych indywidualnych interpretacjach podatkowych – wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB1/415-348/09-2/AA) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/1/415-144/10/HK).

Wartość umorzenia jako przychód podatnika
Wartość umorzenia zaległości z tytułu opłat czynszowych stanowi dla podatnika ewidentne przysporzenie majątkowe, można zatem zaliczyć je do przychodów uzyskiwanych z innych źródeł. Wynika to wprost z artykułu 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego, przychodami, oczywiście z pewnymi wyjątkami przewidzianymi w zapisie wspomnianego aktu prawnego, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Obowiązek podatkowy
W związku z powyższym, podatnik powinien pamiętać o tym, że z w związku z umorzeniem należności spółdzielni mieszkaniowej, zostaje on obciążony podatkiem z tytułu uzyskanego w ten sposób dochodu.

Ponadto, wspomniana kwota umorzenia musi zostać wykazana w zeznaniu rocznym, składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

PIT-8C
Obowiązek podatkowy powstały po stronie lokatora, będącego dłużnikiem spółdzielni mieszkaniowej nie jest jedyną konsekwencją wynikającą z umorzenia zaległości z tytułu umorzenia czynszu. Na podstawie art. 42a wspomnianej już ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, jak również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów.

Oznacza to, że w razie umorzenia zaległych należności pieniężnych z tytułu niezapłaconego czynszu, spółdzielnia jako płatnik podatku będzie obowiązana sporządzić dla każdego lokatora odrębnie stosowną informację podatkową. W praktyce dokonuje się tego na druku PIT-8C i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazuje wszystkim zainteresowanym podatnikom oraz do właściwych dla nich urzędów skarbowych.


Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.