eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od podatku w PIT 2012: ulga na dzieci

Odliczenia od podatku w PIT 2012: ulga na dzieci

2013-02-12 13:49

Odliczenia od podatku w PIT 2012: ulga na dzieci

Ulga na dzieci w PIT © pressmaster - Fotolia.com

Ulga prorodzinna to odliczenie, które cieszy się sporą popularnością wśród podatników. Jest to odliczenie od podatku, a prawo do niej mają rodzice wychowujący dzieci małoletnie oraz niektóre pełnoletnie. Aby skorzystać z jej dobrodziejstw, trzeba oczywiście spełnić określone warunki przewidziane w ustawie.
Przede wszystkim dla rodziców, ale nie tylko

Zasady korzystania z ulgi zostały określone w dwóch przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Pierwszym z nich jest art. 27f, drugim zaś art. 6. Przepisy te wskazują, że ulga prorodzinna przysługuje przede wszystkim rodzicom wychowującym swoje pociechy. Prawo do niej mają jednak także opiekunowie prawni, jeżeli w danym roku dziecko z nimi zamieszkiwało, a także podatnicy sprawujący opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Warto ponadto pamiętać, że nie każdy uzyskiwany dochód daje prawo do tej ulgi. Ustawodawca wskazał bowiem, że z ulgi mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Tym samym aby odliczenie uwzględnić w rachunku podatkowym, podatnik winien za 2012 r. złożyć zeznanie PIT-37 bądź PIT-36. Ulgę można zatem zastosować, gdy przykładowo uzyskiwane są dochody z umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście (czyli np. umów zlecenie czy o dzieło zawieranych poza prowadzoną działalnością gospodarczą, kontraktów menedżerskich itp.) działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych czy prywatnego najmu także opodatkowanego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Co niezwykle istotne, aby z ulgi skorzystać, trzeba uzyskiwać dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, jednakże prawa do ulgi nie wyklucza uzyskanie, obok powyższych, także dochodów opodatkowanych w inny sposób. Co za tym idzie, jeżeli część uzyskiwanych przez podatnika przychodów opodatkowana jest na zasadach ogólnych, a obok nich uzyskuje on przychody opodatkowane kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym czy np. podatkiem liniowym, nie ma przeszkód aby w złożonym PIT za 2012 r. dotyczącym przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych skorzystał on z ulgi prorodzinnej. Z ulgi tej nie można jednak skorzystać, jeżeli podatnik składa jedynie:
  • PIT-28, czyli zeznanie dotyczące przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym
  • PIT-36L, czyli zeznanie dotyczące przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym
  • PIT-38, czyli zeznanie dotyczące dochodów kapitałowych
  • PIT-39, czyli zeznanie dotyczące dochodów ze zbycia nieruchomości
  • PIT-16A, a więc informację w zakresie odliczonej składki zdrowotnej od karty podatkowej

fot. pressmaster - Fotolia.com

Ulga na dzieci w PIT

Ulga prorodzinna to odliczenie, które cieszy się sporą popularnością wśród podatników. Jest to odliczenie od podatku, a prawo do niej mają rodzice wychowujący dzieci małoletnie oraz niektóre pełnoletnie.


Ulga nie na wszystkie dzieci

Ulga prorodzinna przysługuje przede wszystkim na dzieci małoletnie. Skorzystać z niej można jednak także w stosunku do dzieci pełnoletnich:
  • które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną – tutaj nie jest istotny wiek dziecka,
  • uczących się (lub studiujących i to zarówno w kraju jak i za granicą) do ukończenia 25. roku życia

W przypadku ostatniej kategorii dzieci ustawodawca wprowadził jednakże dodatkowe ograniczenie. Otóż w PIT za 2012 r. z ulgi na takie dziecko będzie można skorzystać, o ile to nie uzyskało w 2012 r. dochodów podlegających opodatkowaniu, na zasadach określonych w art. 27 i art. 30b updof (a więc dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź dochodów z kapitałów pieniężnych, np. ze sprzedaży akcji), w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł.
Ograniczenie to nie ma zastosowania do dzieci małoletnich, czy też bez względu na ich wiek, które otrzymują zasiłek (lub dodatek) pielęgnacyjny albo też rentę socjalną.

Z ulgi ponadto nie można skorzystać, jeżeli dziecko uzyskiwało przychody opodatkowane podatkiem liniowym, podatkiem tonażowym bądź przychody opodatkowane na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (za wyjątkiem prywatnego najmu).

Wartość odliczenia

Ustawodawca wskazał, że prawo do ulgi przysługuje podatnikowi za każdy miesiąc wychowywania dziecka w wysokości 1/6 kwoty zmniejszającej podatek, przewidzianej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Miesięczna kwota odliczenia wynosi zatem 92,67 zł, co w efekcie za cały rok (a więc 12 miesięcy) daję ulgę w wysokości 1 112,04 zł na jedną pociechę.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: