eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stan techniczny budynku a podatek od nieruchomości

Stan techniczny budynku a podatek od nieruchomości

2013-04-25 13:13

Stan techniczny budynku a podatek od nieruchomości

Stan techniczny budynku a podatek od nieruchomości © pixarno - Fotolia.com

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] B. K. dokonał wymiaru podatku od nieruchomości na kwotę [...] zł należnego od W. W. w roku 2012 za budynki i grunty położone w K. przy ulicy K. Do obliczenia wysokości podatku zastosowano stawki jak za budynki i grunty związane z działalnością gospodarczą. Podstawę wymiaru podatku stanowiły dane zawarte w "Informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych" złożonej, zgodnie z art. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przez Podatnika w dniu 29 marca 1996 r.

Przeczytaj także: Prowadzenie firmy = wyższy podatek od nieruchomości

W odwołaniu od tej decyzji Podatnik wskazał, że w 2011 r. „w budynku o powierzchni[...] ” nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. W budynku tym wyłączony jest prąd i woda. W piśmie z 22 marca 2012 r., odnosząc się do treści pisma organu I instancji do organu odwoławczego zawierającego stanowisko organu podatkowego wobec przedstawionych w odwołaniu zarzutów, Podatnik uzupełnił swą argumentację, wyjaśniając, że w K. „jego osoba nie istnieje jako przedsiębiorca”, zaś lokal zlokalizowany jest w budynku mieszkalnym. Powołując się na przepis art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych Podatnik uznał, że lokal nie jest związany z działalnością gospodarczą ze względów technicznych, ponieważ niemożliwe jest prowadzenie w nim działalności gospodarczej wykonywanej przez niego w Ś. pod nazwą [...] Po rozpatrzeniu sprawy na skutek wniesionego odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., decyzją z dnia [...] r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Zdaniem organu, lokal użytkowy posiadany przez Podatnika w K. takich cech nie posiada. Stan techniczny lokalu nie zagraża niczyjemu zdrowiu ani życiu, przeciwnie, w budynku, w którym mieści się lokal, mieszkają ludzie. Brak w lokalu prądu i wody nie stanowi ww. względów technicznych. Nie ma też znaczenia, czy lokal nadaje się do wykonywanego aktualnie przez Podatnika rodzaju działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorca może on w każdym czasie rozpocząć dowolny rodzaj działalności, zmieniać te rodzaje, itd., zgodnie z zasadą swobody działalności gospodarczej. Wszelkie posiadane przez niego budynki użytkowe są potencjalnie związane z mocy prawa z działalnością gospodarczą.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. W. W. wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji.

Uzasadniając skargę Skarżący wskazał, że 14 stycznia 2009 r. poinformował Urząd Miasta K., że z dniem 2 stycznia 2009 r. zamknął działalność gospodarczą w K., zatem od tej daty „pomieszczenie o powierzchni [...] jest nieczynne w prowadzeniu działalności gospodarczej”. W ocenie WSA Stwierdzić należy, że zgodnie z wskazywanym w zaskarżonej decyzji przepisem art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613), użyte w ustawie określenie „grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” – oznacza: „grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych”. Określenie „działalność gospodarcza” oznacza natomiast (art. 1a ust. 1 pkt 3: „działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2″.

fot. pixarno - Fotolia.com

Stan techniczny budynku a podatek od nieruchomości

Przejściowe niewykorzystywanie przez podatnika nieruchomości do wykonywania działalności gospodarczej (np. na wskutek złego stanu technicznego budynku, braku mediów), nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od nieruchomości, nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.


Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
  1. grunty;
  2. budynki lub ich części;
  3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Niesporne jest w sprawie, że Skarżący jest przedsiębiorcą oraz posiadaczem przedmiotowego lokalu. Przewidziane w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) i pkt 2 lit. b) ustawy podatkowej – konkretyzowane uchwałą rady gminy – stawki podatku od nieruchomości od gruntów i budynków lub ich części „związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej” (w rozumieniu ww. przepisów art. 1a ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy) mogłyby być zatem stosowane w sprawie, w razie spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 1a ust. 1 pkt 3. Z brzmienia tego przepisu wynika bowiem także, iż nie uznaje się za „związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami. Do takich gruntów i budynków (lub ich części) nie mogą więc być stosowane stawki podatku przewidziane dla przedmiotów opodatkowania związanych z działalnością gospodarczą. Wyjątek ten nie dotyczy jednak budynków mieszkalnych lub ich części faktycznie „zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej”, od których (zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) in fine) oblicza się podatek od nieruchomości wg stawek jak od takich przedmiotów „związanych z działalnością gospodarczą”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: