eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rząd zamraża płace budżetówki

Rząd zamraża płace budżetówki

2014-10-28 21:07

Rząd zamraża płace budżetówki

Płace budżetówki w roku 2015 będą zamrożone © Visual Concepts - Fotolia.com

Zamrożenie wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w jednostkach "budżetówki", zmiany w akcyzie - to niektóre z propozycji rządu. Rada ministrów na dzisiejszym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej. Ustawa ta jest silnie związana z samym budżetem na rok 2015.

Przeczytaj także: Ustawa okołobudżetowa do komisji

Nowelizacja przewiduje zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Do ustalenia maksymalnych wysokości wynagrodzeń dla tych osób będzie przyjmowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r. Zamrożone mają być również na poziomie z roku 2014 fundusze wynagrodzeń w "budżetówce", z pewnymi jednak wyjątkami - np. dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu fundusz płac wzrośnie w związku z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Na tegorocznym poziomie zostaną również zamrożone fundusze świadczeń socjalnych.

Palaczom trudniej będzie "obejść" tytoniową akcyzę. Akcyzą zostanie obłożone wytwarzanie papierosów przy użyciu maszyn, z wyjątkiem ręcznego wytwarzania papierosów i wykonywania ich sposobem domowym w gospodarstwach domowych. W przypadku cygar i cygaretek podatek akcyzowy ma być z kolei płacony od wagi, a nie od sztuki.

W przyszłym roku 1,5 proc. wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych nie trafi na działania promujące rynek biopaliw. W zamian za to pieniądze te posłużą w 2015 r. do finansowania kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur.

Nowelizacja przewiduje ponadto wsparcie z budżetu państwa restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: