eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Budowa domu na cudzym gruncie bez ulgi w podatku dochodowym

Budowa domu na cudzym gruncie bez ulgi w podatku dochodowym

2014-11-28 13:44

Przeczytaj także: PIT 2014: Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości


W analizowanym w niniejszej sprawie stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sposób przeznaczenia przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych ze sprzedaży działki na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu mieszkalnego na dzierżawionym gruncie, a więc na cudzym gruncie – wbrew twierdzeniu Wnioskodawczyni – nie jest realizacją własnego celu mieszkaniowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie będąc właścicielem (współwłaścicielem) gruntu, Wnioskodawczyni nie jest właścicielem (współwłaścicielem) budynku, a to oznacza, że nie buduje własnego budynku mieszkalnego, do którego posiada tytuł prawny.

Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprost wylicza katalog wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Katalog wydatków ma charakter wyczerpujący, a nie przykładowy. Tylko wydatki poniesione na budowę własnego domu wypełniają dyspozycję własnego celu mieszkaniowego.

W takim przypadku nie można uznać, że zaciągnięty przez Wnioskodawczynię (współkredytobiorca) kredyt jest kredytem, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc spełniającym warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia. Ważne jest bowiem, aby w momencie zaciągania kredytu był on kredytem zaciągniętym na „cele określone w pkt 1” czyli na budowę własnego budynku mieszkalnego.

W omawianej sprawie Wnioskodawczyni zaciągając kredyt hipoteczny (razem z synem i synową), nie była właścicielem ani współwłaścicielem gruntu, na którym miał być wznoszony budynek, i na budowę którego zaciągała kredyt. Oznacza to w odniesieniu do Wnioskodawczyni, że kredyt nie został zaciągnięty na budowę własnego budynku mieszkalnego Wnioskodawczyni, bowiem w momencie zaciągania kredytu Wnioskodawczyni nie dysponowała tytułem własności lub współwłasności gruntu. Wnioskodawczyni była jedynie dzierżawcą gruntu.

Stosownie do treści art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny, dzierżawca ma prawo do używania rzeczy objętej umową dzierżawy i do pobierania pożytków jakie dzierżawiona rzecz przynosi, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, i zobowiązany jest do płacenia wydzierżawiającemu umówionego czynszu. W myśl art. 694 Kodeksu cywilnego, do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie. Bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać (art. 698 § 1 K.c.).

Tak więc Strony umowy dzierżawy łączy stosunek zobowiązaniowy, który nie stwarza po stronie dzierżawcy (Wnioskodawczyni) prawa własności do dzierżawionej nieruchomości i bez znaczenia pozostaje, czy umowa została zawarta na czas oznaczony bądź nieoznaczony.
Istotą umowy dzierżawy jest bowiem oddanie innemu podmiotowi do używania, bądź używania i pobierania pożytków rzeczy lub praw, w zamian za co, dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu czynsz.

Brak prawnej możliwości do skorzystania z przedmiotowej ulgi nie zmienia nawet fakt, że pozwolenie budowlane zostało wydane na wniosek Wnioskodawczyni oraz że Wnioskodawczyni dokonuje nakładów na tej nieruchomości poprzez ponoszenie ekonomicznego ciężaru budowy domu, jak również fakt zamieszkiwania Wnioskodawczyni w wybudowanym domu.

Wyłączne ponoszenie przez Wnioskodawczynię wydatków na budowę domu, uzyskanie na wniosek Wnioskodawczyni pozwolenia na budowę, czy nawet zamieszkiwanie domu jedynie przez Wnioskodawczynię nie powoduje, że budynek znajdujący się na gruncie dzierżawionym przez Wnioskodawczynię - stanowi własność lub współwłasność Wnioskodawczyni oraz że kredyt został zaciągnięty na budowę własnego budynku mieszkalnego Wnioskodawczyni, bowiem własność wybudowanego budynku należy do właściciela gruntu.

Wskazać należy, że zgodnie z konstrukcją i systematyką ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. Tym samym podkreślenia wymaga fakt, że tylko określone zdarzenia prawne bądź spełnienie określonych przesłanek, od których ustawodawca uzależnia prawo do zwolnienia z opodatkowania – skutkuje zwolnieniem dochodu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w prawie podatkowym w stosunku do wszelkich ulg i zwolnień zabronione jest stosowanie rozszerzającej wykładni przepisów.

Reasumując, wydatkowanie przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych z tytułu sprzedaży nieruchomości/działki na spłatę kredytu hipotecznego, zaciągniętego (razem z synem i synową) na budowę domu na działce niestanowiącej własności lub współwłasności Wnioskodawczyni, nie daje Jej podstawy do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ kredyt ten, nie został zaciągnięty przez Wnioskodawczynię na budowę własnego budynku mieszkalnego. Zatem, środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości (działki) przed upływem 5 lat, od dnia jej nabycia na spłatę tego kredytu, nie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych - co za tym idzie, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 30e ww. ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: