eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek dochodowy: lepsza praca w Niemczech niż Holandii?

Podatek dochodowy: lepsza praca w Niemczech niż Holandii?

2015-02-18 13:32

Przeczytaj także: PIT 2013 i ulga abolicyjna: uwaga na źródła przychodów


Przede wszystkim trzeba bowiem pamiętać, że ulga abolicyjna dotyczy jedynie przychodów z:
  • umowy o pracę, pracę nakładczą, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego,
  • działalności wykonywanej osobiście (czyli m.in. umów zleceń i o dzieło zawartych z przedsiębiorcami poza prowadzoną działalnością gospodarczą),
  • pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.

Ponadto, analizując wypowiedzi Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dochodzimy do wniosku, że wpływ na wartość zobowiązania należnego polskiemu fiskusowi ma tutaj także zwrot podatku otrzymanego z zagranicy. Dlaczego?

Otóż jak to już zostało wyżej podkreślone, w przypadku metody odliczenia proporcjonalnego, obliczony podatek w Polsce ulega pomniejszeniu o podatek zapłacony za granicą (w części przypadającej na zagraniczne dochody). Dopiero po tym zabiegu, gdy wartość zobowiązania jest w dalszym ciągu większa od tego, które zostałoby ustalone przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, podatnik może zastosować ulgę abolicyjną.

Niemniej podatnicy stosujący metodę odliczenia proporcjonalnego, którzy po odliczeniu w Polsce podatku zapłaconego za granicą dostali następnie jego zwrot (w całości lub części), winni go do polskiego podatku doliczyć w roku otrzymania takiego zwrotu. Uwagę na to zwróci wskazany wyżej organ podatkowy w interpretacji indywidualnej z dnia 13.02.2015 r. nr IBPBII/1/415-958/14/BJ.
„(…) Zgodnie z art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Powyższy przepis wskazuje jednoznacznie, że w roku podatkowym, w którym nastąpił zwrot podatku uprzednio odliczonego – należy dokonać doliczenia tegoż podatku w zeznaniu rocznym.(…)”

Organ podatkowy uznał, że w przypadku otrzymania w 2013 r. zwrotu części uprzednio zapłaconego podatku za lata 2011 i 2012 w stosunku do dochodów, do których miała zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, to kwotę zwróconego podatku należy doliczyć do obliczonego podatku za rok 2013.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach polskie przepisy podatkowe dają możliwość odliczenia od podatku dochodowego tzw. ulgi abolicyjnej, jednakże nie zawierają wskazania, aby podatnik korzystający z ulgi nie miał obowiązku zastosowania przepisu art. 45 ust. 3a ustawy (czyli nie wyłączają stosowania tej regulacji) w zakresie doliczeń do podatku.

W związku z tym należałoby przyjąć, żezwrot podatku z zagranicy, tyczącego się dochodu, który w Polsce podlega opodatkowaniu zgodnie z metodą odliczenia proporcjonalnego, jest w zasadzie równoznaczny ze wzrostem wartości podatku należnego polskiemu fiskusowi.

Może zatem w takim razie w polskim PIT nie odliczać podatku zapłaconego za granicą i skorzystać z ulgi abolicyjnej? Wartość podatku należnego polskiemu fiskusowi się nie zmieni, a wzrośnie jedynie kwota ulgi.

I w tej kwestii wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2015 r. nr IBPBII/1/415-959/14/BJ) uznając oczywiście takie postępowanie za nieprawidłowe.
Zdaniem organu podatkowego podatnik musi ściśle stosować się do algorytmu ustalania zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych, określonego w ustawie.

Oznacza to, że podatnik uzyskujący zagraniczne dochody, do których ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, sumuje te dochody z polskimi (jeżeli te występują), po czym oblicza należny podatek i odejmuje od niego podatek zapłacony za granicą. Dopiero od tak ustalonego podatku podatnik ma prawo odliczyć ulgę abolicyjną.

Tym samym w pierwszej kolejności należy tutaj odliczyć kwotę podatku zapłaconego za granicą, a dopiero w następnej kolejności skorzystać z uprawnienia do odliczenia ulgi abolicyjnej wprowadzonego do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreśla, że ulga abolicyjna jest odliczeniem od podatku. Konieczne zatem tutaj jest w pierwszej kolejności ustalenie prawidłowej wartości tego podatku zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy, a więc wg schematu: od łącznej sumy dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (uzyskanych ze źródeł położonych w kraju i poza granicami kraju lub też uzyskanych tylko za granicą) oblicza się podatek według skali podatkowej i dokonuje stosownych odliczeń podatku dochodowego zapłaconego w obcym państwie.

Organ podkreślił, że podatnik może skorzystać z ulgi abolicyjnej, jednakże obliczenie podatku musi tutaj być dokonane zgodnie z regułami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie własnymi, czyli np. z pominięciem odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Konkludując, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał na dyskryminację podatników stosujących do uzyskanych za granicą dochodów metodę proporcjonalnego odliczenie względem podatników stosujących metodę wyłączenia z progresją. Ci pierwsi bowiem wprawdzie mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej, „zrównując” niejako swoje obciążenia podatkowe z drugimi, niemniej otrzymanie przez nich zwrotu podatku z zagranicy jest niemalże równoznaczne ze wzrostem polskich obciążeń podatkowych. Przy metodzie wyłączenia z progresją natomiast podatek zagraniczny nie wpływa w żaden sposób na wartość polskiego podatku dochodowego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Odnośnie pracy w Niemczech

    Magda Kajzer / 2015-02-19 14:27:09

    Odchodząc nieco od tematu od rozliczeń finansowych. Przed wyjazdem np. na saksy do Niemiec warto sprawdzić, jak wyglądają tam koszty leczenia i co zapewnia EKUZ. Na moim blogu to przeanalizowałam http://ubezpieczeniepracyzagranica.pl/koszty-leczenia-w-niemczech/. Podaje nam kwoty i przydatne informacje. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: