eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › (Wspólne) zeznanie podatkowe (opodatkowanie) gdy śmierć małżonka

(Wspólne) zeznanie podatkowe (opodatkowanie) gdy śmierć małżonka

2015-02-17 13:57

(Wspólne) zeznanie podatkowe (opodatkowanie) gdy śmierć małżonka

PIT © kange_one - Fotolia.com

Osoba, która zmarła, siłą rzeczy nie jest w stanie złożyć zeznania podatkowego. Mogą jednak to zrobić za nią inni. Mamy tutaj dwie drogi postępowania. Najprostsza to rozliczenie się wspólne z małżonkiem, który zmarł. Niemniej taka forma nie zawsze jest możliwa czy opłacalna. W wariancie drugim proces rozliczenia inicjuje fiskus.

Przeczytaj także: Nadpłata podatku w zeznaniu podatkowym do zwrotu z odsetkami?

Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu w zakresie osiąganych dochodów. Niemniej jeżeli między małżonkami (będącymi co do zasady polskimi rezydentami podatkowymi) istniała przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, jak też przez cały rok pozostawali oni w związku małżeńskim, mogą oni na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu rocznym skorzystać ze wspólnego opodatkowania osiąganych dochodów. Wniosek taki to nic innego jak zaznaczenie na wspólnym PIT odpowiedniego kwadratu oraz podpisanie zeznania (przez co najmniej jednego z małżonków). Takie wspólne zeznanie ze stosownym wnioskiem musi być złożone w urzędzie skarbowym w ustawowym terminie przewidzianym dla jego złożenia (czyli do 30 kwietnia roku następującego po tym, za który dochody mają być wspólnie rozliczone).
Wspólnie małżonkowie mogą rozliczać jedynie dochody opodatkowane skalą podatkową.

Istotne jest także to, aby nie wystąpiły tutaj przesłanki negatywne. Otóż prawo do wspólnego złożenia PIT-a nie przysługuje tutaj, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c (a więc regulujące opodatkowanie podatkiem liniowym), ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (czyli ryczałt ewidencjonowany bądź karta podatkowa; wyjątkiem jest tutaj opodatkowanie ryczałtem przychodów z tzw. prywatnego najmu – ta forma rozliczania takich przychodów nie przekreśla prawa do wspólnego rozliczenia małżonków) lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

fot. kange_one - Fotolia.com

PIT

Śmierć jednego z małżonków nie jest przeszkodą do tego, aby złożyć wspólnego PIT-a.


Śmierć jednego z małżonków nie jest przeszkodą do tego, aby złożyć wspólnego PIT-a. Niemniej tutaj występuje pewne ograniczenie.
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
  1. zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego;
  2. pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Prawo do wspólnego rozliczenia PIT-a za 2014 r. ma zatem ten podatnik, który wstąpił w związek małżeński przed 2014 r., a którego małżonek zmarł jeszcze w trakcie roku 2014 bądź już w roku 2015, jeżeli przed śmiercią wspólny PIT nie został jeszcze złożony (oczywiście między takimi małżonkami musiała istnieć wspólność majątkowa).

Niemniej wspólne rozliczenie się z nieżyjącym małżonkiem nie zawsze może być rozwiązaniem optymalnym. W takim bowiem przypadku w zeznaniu trzeba wykazać dochody nieżyjącego małżonka, co może być mniej opłacalne np. od rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Prawo do takiego rozliczenia ma bowiem m.in. rodzic wychowujący odpowiednie dzieci, którego małżonek zmarł w trakcie danego roku podatkowego (wystarczy tutaj chociażby jeden dzień samotnego wychowywania dziecka, aby w taki sposób się rozliczyć). Nie zawsze występuje też możliwość wspólnego opodatkowania małżonków (patrz podane wyżej warunki). Jak w takich przypadkach rozliczyć zmarłego?

Piłka po stronie organów podatkowych


Jeżeli podatnik postanowi nie rozliczać się razem ze swoim nieżyjącym małżonkiem, tudzież nie ma takiej możliwości, nie może za niego złożyć odrębnego zeznania podatkowego. Takiego PIT-a bowiem nie można podpisać za zmarłego.

Jak w związku z tym rozwiązać problem ostatecznego rozliczenia podatku za nieżyjącego? Odpowiedzi udziela nam art. 104 Ordynacji podatkowej.
Jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że w przypadku śmierci podatnika, który nie zdążył się za życia rozliczyć ze swoich dochodów, obowiązek takiego rozliczenia ciąży na organach podatkowych. Spadkobiercy podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych nie muszą (a nawet nie mogą) zatem składać za niego zeznania rocznego.

Po uzyskaniu wskazanych wyżej informacji od fiskusa, spadkobiercy mogą, w terminie 30 dni, zawiadomić organ podatkowy o wysokości poniesionych przez spadkodawcę wydatków, które uprawniają do ulg podatkowych. Następnie organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.
Wydanie decyzji ustalającej wysokość zobowiązania w podatku dochodowym jest możliwe jedynie wówczas, gdy spadkodawca nie złożył zeznania podatkowego i wysokość podatku nie została za jego życia określona w decyzji. Warto przy tym pamiętać, że decyzja taka może dotyczyć wszystkich okresów, za które nie złożono zeznania lub nie określono zobowiązania, a nie tylko ostatniego roku przed śmiercią (jeżeli śmierć nastąpiła po zakończeniu danego roku ale jeszcze przed złożeniem zeznania) lub roku śmierci podatnika.

Art. 105 §2 Ordynacji podatkowej
Przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów zwracane są poszczególnym spadkobiercom w proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli, pod warunkiem złożenia w organie podatkowym:
  1. prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku;
  2. zgodnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców o podziale tych należności.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: