eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa na nowo. Minister finansów przedstawił założenia

Ordynacja podatkowa na nowo. Minister finansów przedstawił założenia

2015-03-17 22:59

Przeczytaj także: Dzięki klauzuli obejścia prawa fiskus odmawia interpretacji podatkowych


Koniec opóźniania przedawnienia

Zmienione zostaną także przepisy dotyczące przedawnienia się zobowiązań podatkowych. Trzyletni okres przedawnienia wymiaru miałby zastosowanie w odniesieniu do rozliczenia podatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Okres 5 lat odnosiłby się do rozliczeń podatków, które są związane z prowadzeniem tej działalności.

W ramach przedawnienia będzie wykluczona możliwość przerwania jego biegu, a jego zawieszenie ma następować tylko z przyczyn obiektywnych, niezależnych od organu podatkowego, takich jak: śmierć podatnika, konieczność uzyskania informacji od innego państwa niezbędnej do opodatkowania, złożenie wniosku do sądu powszechnego o ustalenie istnienia stosunku prawnego lub prawa, zawieszenie postępowania w związku z rozstrzygnięciem sprawy reprezentatywnej, a także złożenie skargi do sądu administracyjnego. Zastosowanie takich przesłanek zawieszenia nie będzie mogło jednak prowadzić do wydłużenia okresu przedawnienia łącznie o więcej niż dwa lata.

Uregulowane będą zagadnienia dotyczące zarówno nadpłat, jak i zwrotów podatku. Uzyskanie zwrotu nadpłaty przez podatników podatków pośrednich będzie możliwe pod warunkiem, że ponieśli oni ciężar ekonomiczny podatku.

Termin do wniesienia odwołania będzie wynosić 30 dni, a zażalenia 14 dni. Wydłużenie terminu zaskarżenia umożliwi lepsze przygotowanie strony do sformułowania zarzutów odwołania/zażalenia oraz bardziej precyzyjne przygotowanie wniosków dowodowych.

Bardziej efektywny pobór podatków

Podniesienie efektywności wymiaru i poboru podatków ma być z kolei realizowane poprzez likwidację rozbudowanych procedur podatkowych i wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Obecny model postępowania podatkowego jest taki sam dla spraw nieskomplikowanych, dotyczących niewielkich kwot, jak i dla spraw bardzo skomplikowanych, dotyczących dużej wartości sporu. Nowa ordynacja podatkowa wprowadzi model uproszczonego postępowania podatkowego, w którym niektóre elementy formalne procesu zostaną wyłączone.

Klauzulą w optymalizację podatkową

Nowa Ordynacja podatkowa ma również zawierać klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Ogólna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania pozwoli fiskusowi określić konsekwencje podatkowoprawne zaistniałego stanu rzeczy nie na podstawie jego formalnoprawnego obrazu, lecz w oparciu o ekonomiczną treść zdarzeń. Takie unormowanie wyznaczy granice dopuszczalnej optymalizacji podatkowej. Będzie ono stanowić instrument ochrony interesów fiskalnych państwa, a zarazem narzędzie urzeczywistniania zasady równości i sprawiedliwości w sferze aktywności gospodarczej podatników.

Założenia do konsultacji

Założenia nowej Ordynacji podatkowej trafią teraz do konsultacji. Następnie, po przyjęciu założeń przez Radę Ministrów, będzie tworzona ustawa.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: