eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa na nowo. Minister finansów przedstawił założenia

Ordynacja podatkowa na nowo. Minister finansów przedstawił założenia

2015-03-17 22:59

Ordynacja podatkowa na nowo. Minister finansów przedstawił założenia

Minister finansów przedstawił założenia nowej Ordynacji podatkowej © Haramis Kalfar - Fotolia.com

Ochrona praw podatników w relacji z organami podatkowymi, większa skuteczność i efektywność wymiaru i poboru podatków - to podstawowe założenia nowej Ordynacji podatkowej. Propozycje założeń przedstawili dziś minister finansów Mateusz Szczurek oraz prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego.

Przeczytaj także: Dzięki klauzuli obejścia prawa fiskus odmawia interpretacji podatkowych

Obecnie obowiązująca Ordynacja podatkowa weszła w życie 1 stycznia 1998 r. i od tego czasu była ponad 80 razy nowelizowana. Zmiany w Ordynacji podatkowej premier Ewa Kopacz zapowiedziała w exposé, wskazując, że nowe rozwiązania mają sprzyjać uczciwym i rzetelnym podatnikom oraz zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa w kontaktach z organami podatkowymi.

Dość łatania - Ordynacja od nowa

Ponieważ Ordynacja podatkowa była już wielokrotnie nowelizowana, stąd pomysł napisania jej od podstaw. W tym celu rząd pod koniec października 2014 roku zdecydował o utworzeniu Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. W skład Komisje weszli przedstawiciele kół akademickich, uznani specjaliści z zakresu prawa i ekonomii, przedstawiciele administracji fiskalnej, władz sądowniczych oraz doradców podatkowych. W efekcie ich prac powstały przedstawione dziś wstępne założenia nowej Ordynacji podatkowej. W nowej Ordynacji stworzone mają być mechanizmy prowadzące do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika.

Minister Mateusz Szczurek określił, że nowa Ordynacja będzie uwzględniać dwa podstawowe kierunki. Z jednej strony ma być to ochrona praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi, z drugiej zaś podniesienie efektywności wymiaru i poboru podatków.

Jasne prawa i obowiązki

W ramach pierwszego celu, opracowany będzie między innymi szczegółowy katalog praw i obowiązków podatnika. W zapisach prawa mają być jasno i zrozumiale określone prawa przysługujące obywatelom, pozycja podatnika ma być chroniona, a władzom fiskalnym mają być wskazane jasne wytyczne postępowania. Dzięki temu prawa i obowiązki podatnika znajdą się w formie katalogu zawartego w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Wprowadzone będą ponadto tzw. niewładcze formy załatwiania spraw podatkowych, czyli na przykład porozumienia, konsultacje i mediacje.

Wątpliwości na korzyść podatnika

Prawdziwie rewolucyjną zmianą ma być wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości i niejasności na korzyść podatnika. Nakaz rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika (in dubio pro tributario) znalazł się w projekcie nowelizacji obowiązującej Ordynacji podatkowej przygotowanym w Kancelarii Prezydenta RP.

Normą ma być zasada ugodowego załatwiania spraw oraz reguła pragmatyzmu i efektywności, objawiająca się na przykład proporcjonalnością działań fiskusa do skali potencjalnego naruszenia obowiązków podatkowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: